Utorak, 21.09.2021. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
EVROPSKO PRVENSTVO U FUDBALU

Sreća uz domaćina

Engleska – Danska 2:1 (1:1, 1:1). – Posle prvog primljenog gola na ovom turniru, Englezi izjednačili zahvaljujući autogolu, a pobedili golom Kejna, kome se lopta vratila pošto mu je odbranjen penal
(Фото EPA/Justin Tallis)

Englezi su uz mnogo sreće prvi put u finalu Evropskog prvenstva i 11. jula će se na Vembliju protiv Italijana boriti za zvanje najboljeg na našem kontinentu. Uz mnogo sreće su pobedili Dance s 2:1 (1:1, 1:1), jer su izjedančili zahvaljujući autogolu, a pobedonosni gol postigli pošto je Kejn imao sreću da mu se lopta, posle odbranjenog penala, vrati na noge. Ali, to ne znači da nisu zaslužili pobedu. Od primljenog gola su potpuno preuzeli igru i pravo je čudo što pre produžetaka nisu rešili pitanje pobednika.

Danci su se obradovali u 30. minutu. Prilikom izvođenja slobodnog udarca od dvojice igrača gostiju kraj lopte, Damzgard je odmah krenuo na pucao preko živog zida. Pikford je poleteo ka lopti, ali ju je samo dotakao i ona je pod prečku otišla u mrežu. Prvi put na ovom šampionatu engleski golman je savladan. Da je za treptaj oka ranije krenuo mogao bi da spreči najgore, jer je lopta išla najmanje metar i po od stative. Ali, Pikford je i pre toga bio neodlučan.

Nepunih desetak minuta kasnije došlo je do izjednačenje. Englezi su posle primljenog gola prosto bili primorani da budu preduzimljiviji. Međutim, najbolju šansu nije iskoristio Sterling. Kada se našao oči u oči sa Šmajhelom šutirao je u njega. To što nije uspelo Englezu uradio je Dancu. U 39. minutu na Sakinu oštro ubačenu loptu s desne strane šesnaesterca natrčao je kapiten Kjer i nespretno je ubacio u svoju mrežu.

Posle toga se igra smirila, a u drugom poluvremenu se ponovo rasplamsala. Navaljivali su Danci, ali su Englezi bili opasniji. U 54. minutu Megvajer je odlično šutirao glavom, ali je Šmajhel zaplivao kroz vazduh ka svojoj desnoj stativi i krajnjim naporom spasao svoj tim. Opsedao je potom domaćin protivnički gol, ali je i gost, ali je i gost vrebao.

Ali, Englezi su imali više snage i svežine. Dok je danski selektor čak petoricu igrača zamenio u drugom poluvremenu, engleski je izvukao iz igre samo jednog. U pordužecima se igralo na danskoj polovini, stezao je domaćin obruč, ali što on nije pukao najveće zasluge pripadaju golmanu Šmajhelu.

U 102. minutu Englezi su dobili najveću moguću šansu. Male je nepotrebno drugi put startovao na Sterlinga, koji je ušao u mrtav ugao i njegov prodor više nije bio opasan. Najstrožu kaznu je izveo Kejn, ali ga je Šmajhel pročitao i odbranio! Međutim, lopta se vratila engleskom kapitenu, kome nije bilo teško da je ubaci

Stadion: Vembli. Sudija: Makeli (Holandija). Strelci: 0:1 Damzgrad (29), 1:1 Kjer (autogol, 39), 2:1 Kejn (102). Žuti kartoni: Megvajer (Engleska) i Vas (Danska)

ENGLESKA: Pikford 6, Voker 7, Šo 7, Rajs 7 (od 95. Henderson –), Stouns 6, Megvajer 7, Saka 6 (od 68. Griliš 5, od 106. Tripijer –). Filips 6, Kejn 6, Maunt 6 (od 95. Foden –), Sterling 7. Selektor: Sautgejt.

DANSKA: Šmajhel 9, Kristensen 6 (od 77. Andersen 6), Vestergard 6 (od 106. Vind –), Hejbjerg 7, Kjer 6, Dilejni 6 (od 85. Jensen 6), Brajtvajte 5, Striger 6 (od 67. Vas 6), Dolberg 6 (od 67. Nergor 5), Mele 6, Damzgard 7 (od 64. Poulsen 6). Selektor: Hjulmand.