Subota, 31.07.2021. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Preokret u režiji De Brujnea

B grupa: Danska odlično počela, povela pa stala i prepustila bodove Belgiji – 2:1. – Strelci za pobednika Azar u 55. i De Brujne u 70. minutu, vodeći gol za Dance dao Poulsen u 2. minutu
Ушао у другом полувремену и решио меч: Кевин де Брујне (EPA-EFE/Wolfgang Rattay)

Belgija je pobedila Dansku i obezbedila učepće u osmini finala. Danska je pred eliminacijom. Može u drugu fazu jedino sa trećeg mesta, ali pored pobede protiv Rusije u trećem kolu neophodno je da nadmaši i još dve trećeplasirane selekcije u ostalim grupama.

Belgijanci su u meč ušli krajnje smušeno i bezidejno, pa nije nikakvo čudo što je Danska povela već posle 100 sekundi igre. Golu je prethodila katastofalna greška Denajera koji je poklonio loptu protivniku ispred šesnaesterca, a Jusuf Poulsen je ne mnogo jakim, već preciznim udarcem sa 13 metara matirao golmana Crvenih đavola Tiba Kurtou.

I posle vođstva Danci su nastavili sa ofanzivom, stvorili su još dve prilike u prvih desetak minuta, napadali su i bili opasni, Belgijanci nisu radili ništa, nisu ličili na reprezentaciju koja je prva na FIFA rang listi. U čitavom prvom poluvremenu Crveni đavoli nisu izradili nijednu smišljenu akciju. Doduše, imali su dobro opravdanje, dva najbolja igrača nisu bila u prvoj postavi, Eden Azar zbog slabije forme, a Kevin de Brujne zbog toga što nije do kraja oporavljen, ali su obojica dobili priliku u nastavku.

U prvom delu, najbolji strelac Romelu Lukaku nije imao adekvatnu pomoć, iako je odličnu formu iz Intera preneo u reprezentaciju, na prvom meču na turniru dao je dva gola Rusiji, 17. put u karijeri na jednoj utakmici bio je dvostruki strelac.

Selektor Belgije Roberto Martinez na poluvremenu je ostavio u svlačionici nezapaženog Drisa Mertensa, a pomenuti De Brujne debitovao je na turniru, uneo živost i boljitak, i ubrzo asistirao Torgenu Azaru, mlađem bratu Edena, za izjednačenje.

Dogodilo se to u 55. minutu, Lukaku je oteo loptu na centru Vestegardu, stuštio se do kaznenog prostora, dodao do De Brujnea, a ovaj nesebično uposlio Azara, kome nije bilo teško da zatrese mrežu sa pet metara – 1:1.

U 70. minutu viđen je preokret, posle tečne akcije Torgen Azar prosledio je loptu do De Brujnea, koji je levicom sa ivice šesnaesterca pogodio sam ugao i doneo vođstvo. To mu je 22. gol u reprezentaciji.

Domaćin je prvu šansu u drugom poluvremenu stvorio tek u 75. minutu, rezervista Kornelijus dobro je šutirao sa 16 metara, dobar je bio i Kurtoa.

U 87. minutu umalo izjednačenje Danaca, Brajtvajt je udarcem glavom pogodio mesto gde se spajaju stativa i prečka.

Ostalo je 2:1 za Belgiju, ostali su i Danci i dalje bez bodova na turniru.