Среда, 28.07.2021. ✝ Верски календар € Курсна листа

Преокрет у режији Де Брујнеа

Б група: Данска одлично почела, повела па стала и препустила бодове Белгији – 2:1. – Стрелци за победника Азар у 55. и Де Брујне у 70. минуту, водећи гол за Данце дао Поулсен у 2. минуту
Ушао у другом полувремену и решио меч: Кевин де Брујне (EPA-EFE/Wolfgang Rattay)

Белгија је победила Данску и обезбедила учепће у осмини финала. Данска је пред елиминацијом. Може у другу фазу једино са трећег места, али поред победе против Русије у трећем колу неопходно је да надмаши и још две трећепласиране селекције у осталим групама.

Белгијанци су у меч ушли крајње смушено и безидејно, па није никакво чудо што је Данска повела већ после 100 секунди игре. Голу је претходила катастофална грешка Денајера који је поклонио лопту противнику испред шеснаестерца, а Јусуф Поулсен је не много јаким, већ прецизним ударцем са 13 метара матирао голмана Црвених ђавола Тиба Куртоу.

И после вођства Данци су наставили са офанзивом, створили су још две прилике у првих десетак минута, нападали су и били опасни, Белгијанци нису радили ништа, нису личили на репрезентацију која је прва на ФИФА ранг листи. У читавом првом полувремену Црвени ђаволи нису израдили ниједну смишљену акцију. Додуше, имали су добро оправдање, два најбоља играча нису била у првој постави, Еден Азар због слабије форме, а Кевин де Брујне због тога што није до краја опорављен, али су обојица добили прилику у наставку.

У првом делу, најбољи стрелац Ромелу Лукаку није имао адекватну помоћ, иако је одличну форму из Интера пренео у репрезентацију, на првом мечу на турниру дао је два гола Русији, 17. пут у каријери на једној утакмици био је двоструки стрелац.

Селектор Белгије Роберто Мартинез на полувремену је оставио у свлачионици незапаженог Дриса Мертенса, а поменути Де Брујне дебитовао је на турниру, унео живост и бољитак, и убрзо асистирао Торгену Азару, млађем брату Едена, за изједначење.

Догодило се то у 55. минуту, Лукаку је отео лопту на центру Вестегарду, стуштио се до казненог простора, додао до Де Брујнеа, а овај несебично упослио Азара, коме није било тешко да затресе мрежу са пет метара – 1:1.

У 70. минуту виђен је преокрет, после течне акције Торген Азар проследио је лопту до Де Брујнеа, који је левицом са ивице шеснаестерца погодио сам угао и донео вођство. То му је 22. гол у репрезентацији.

Домаћин је прву шансу у другом полувремену створио тек у 75. минуту, резервиста Корнелијус добро је шутирао са 16 метара, добар је био и Куртоа.

У 87. минуту умало изједначење Данаца, Брајтвајт је ударцем главом погодио место где се спајају статива и пречка.

Остало је 2:1 за Белгију, остали су и Данци и даље без бодова на турниру.