NIŠ – Na jugu Srbije osim situacije sa koronom najviše se prate zbivanja oko cena boravka mališana u obdaništima u Aleksincu, najvećem opštinskom centru posle Niša u Nišavskom okrugu. Obaveze roditelja u gradiću na Moravici (sokobanjskoj) koji imaju decu u vrtićima i predškolskim grupama Dečje ustanove „Lane” nedavno su povećane, usluge su poskupele i po svemu sudeći ubedljivo su najviše u našoj zemlji.
Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili od početka januara, kada je usvojena nova „ekonomska cena” boravka aleksinačkih mališana u vrtićima u visini od 31.000 dinara po detetu, roditelji koji plaćaju 20 odsto sada su obavezni da mesečno izdvajaju 6.200 dinara. Ova (benificirana) cena je za oko dve hiljade dinara veća nego u ostalim opštinama na jugu naše zemlje . U Leskovcu, na primer, roditelji po detetu mesečno plaćaju 3.700, a u Nišu oko 4.000 dinara.
Najnovijom cenom Aleksinac je pretekao i usluge koje se plaćaju u dečjim ustanovama u Beogradu, a koje su oko 5.700 dinara.
Kako nam je rečeno, najnoviju (ekonomsku) cenu boravka mališana u aleksinalčkim vrtićima formirala je stručna komisija, i na njenu visinu najviše utiče mali broj dece u pojedinim vrtićima. Predsednik opštine Aleksinac Dalibor Radičević izjavio je da na seoskom području aleksinačke opštine postoje dečji vrtići sa samo po pet ili šest mališana koji rade kao i ostali sa mnogo više dece, ali su troškovi za njihov rad uvećani”. Isto tako, naglasio je prvi čovek Aleksinaca, ovi vrtići sa malim brojem mališana ni pod kojim uslovima se neće zatvarati i gasiti, jer su nastojanja lokalne samouprave da se mladi stanovnici aleksinačkih sela zadrže i dalje u mestima gde žive i da se ne iseljavaju, rekao je Radičević
Na razuđenoj teritoriji opštine Aleksinac, koja je sa 71 seoskim naseljem jedna od najvećih na jugu Srbije, dečja ustanova organizuje rad pet vrtića u samom opštinskom centru, ali i 22 na seoskom području. Višedecenijska uspešna briga da i deca na seoskom području, čiji roditelji imaju velike radne obaveze, imaju iste uslove u odrastanju kao i deca u gradu, odnosno da im se pruža sve što i njihovim vršnjacima u opštinskom centru, dovela je do toga da su usluge dečje ustanove skuplje. Najveću stavku u rashodima, od čak 80 odsto, čine plate zaposlenih u Dečjoj ustanovi „Lane”, koja u vrtićima pruža usluge za ukupno 526 mališana. Direktorica ove ustanove Violeta Popović rekla je da samo jedna trećina roditelja plaća maksimalnu cenu vrtića, a da svi ostali koriste i dobijaju olakšice. Takođe je rekla da su 82 roditelja potpuno oslobođena plaćanja.
Nezadovoljstvo zbog visokih cena vrtića je, u šta smo se uverili, najveće kod roditelja dece koja koriste usluga dečje ustanove u samom Aleksincu. Na seoskom području, međutim, niko se ne buni. Meštani aleksinačkih sela ističu da se cena boravka njihovih mališana ne dovodi u pitanje i da je najvažnije da njihova deca imaju vrtiće.