Šetnja Beogradskom tvrđavom nikad nije bila udobnija jer od sada sve njene znamenitosti moguće je obići i iz fotelje. Na redizajniranom sajtu tvrđave, na adresi https://beogradskatvrdjava.co.rs/virtual-tour/, postavljena je „tri De” virtuelna tura, a jedina potrebna „ulaznica” za ovaj obilazak jesu računari i pametni mobilni telefoni. Jednostavni klik na ovaj link dovešće vas do mape na kojoj je upisano sve ono što ovde vredi obići: ostaci Mitropolitskog dvora, amam, Česma Mehmed paše Sokolovića, Rimski bunar, Stambol kapija... Kada neku od ovih lokacija približite, imaćete utisak kao da ste i sami na terenu, a uz to, na srpskom, ruskom, engleskom, kineskom, turskom i nemačkom jeziku možete dobiti i objašnjenja o istoriji i značaju ovih znamenitosti. Informacije o lokalitetima pružaju se i u vidu teksta, ali i u audio-formatu.
– Imajući u vidu potrebe savremenih svetskih tokova, a želeći da svoje izuzetne sadržaje učini dostupnim svim zainteresovanim osobama u svetu i kod nas, Beogradska tvrđava realizovala je projekat digitalizacije i multimedijalne prezentacije najznačajnijih spomenika kulture, uz podršku Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija Vlade Republike Srbije.
Sada će posetioci na daljinu uživati u kulturno-istorijskom nasleđu od neprocenjivog značaja, a posetioci koji šetaju prostorom Beogradske tvrđave moći će da se upoznaju sa detaljima koje samostalno ne bi primetili ili informacijama koje nisu znali – kažu iz Javnog preduzeća „Beogradska tvrđava” i dodaju da se ovom virtuelnom turom za nepuna dva sata može obići gotovo 60 hektara jednog od najlepših i najzanimljivijih delova grada.
Beogradska tvrđava, kaže Vesna Vlatković, samostalni saradnik ovog preduzeća za informisanje, ima posebno mesto u srcima svojih sugrađana i predstavlja značajan potencijal promocije turističke ponude Srbije, a milioni stranih posetilaca svake godine se upoznaju sa njenim kulturno-istorijskim znamenitostima i prirodnim lepotama parka Kalemegdan.
– Nove tehnologije smo prepoznali kao saveznika koji omogućava da se sve ono izuzetno što postoji na Beogradskoj tvrđavi sada učini lako i jednostavno dostupnim svima koji imaju želju, a iz bilo kog razloga nisu imali mogućnost, neposredno da obiđu. Osobe koje su dislocirane ili osobe sa invaliditetom, kao i svi koji u datom trenutku jednostavno požele da iz fotelje obiđu Beogradsku tvrđavu i Kalemegdan, sigurno će obradovati naša virtuelna tura. A sasvim sigurno na ovaj način će se znatno povećati i broj posetilaca i vidljivost Beograda, odnosno Srbije na turističkoj mapi sveta – istakla je Vlatkovićeva na konferenciji za novinare na kojoj je virtuelna tura predstavljena.
Izrada ovog projekta poverena je firmi „Go2Tech d.o.o” iz Beograda.
Goran Gajić, njen vlasnik, pojasnio je da virtuelna šetnja sadrži priču o 35 spomenika kulture.
– Sadržaji su dostupni u VR formatu na mobilnim platformama i posebno smo izradili ukupno šest filmova u VR tehnologiji za najznačajnije spomenike. Mapirali smo sve objekte na tvrđavi posredstvom gugl koordinata i predstavili ih na svim jezicima, a aktivirali smo i mape za onlajn i oflajn korišćenje. Na ovaj način učinili smo i lakšu dostupnost spomenicima u slučaju direktne posete Beogradskoj tvrđavi – istakao je Gajić.