Izgleda da kanal Vizelj, nekadašnji raj za ribolovce i oaza za životinjski i biljni svet, na svakih nekoliko meseci postane kolektor za fekalne i industrijske vode. Početkom avgusta prošle godine u ovaj kanal izlile su se otpadne vode iz kanalizacije Poljoprivredne korporacije Beograd (PKB), a slična situacija ponovila se i pre nekoliko dana. Zbog pucanja betonske cevi fi 600, koja otpadne vode iz PKB-a vodi u Dunav, sve fekalije su preusmerene u ovaj kanal. Zbog toga su iz kanala i sa njegovih obala pobegle ptice, a nesnosan smrad, posebno sada kada je ugrejalo, smeta žiteljima obližnje Padinske skele.
– Cev je, zbog stvaranja takozvanog vazdušnog čepa, pukla oko 20. januara na oko 800 metara od mesta gde se kvar dogodio letos. Kako je reč o cevi u koju se izlivaju kanalizacione vode iz naselja Padinska skela i industrijske vode iz „Imleka”, „Frikoma” i „Al Dahre”, a da ne bi njive bile preplavljenje fekalijama otpadna voda je direktno iz kolektora preusmerena u kanal Vizelj. Izlivanje je trajalo šest dana, tako da su se u kanal ulile ogromne količine fekalija – rekao je Zoran Janković, iz Udruženja „Eko-Pančevački rit”.
Ovaj kanalizacioni vod je, kako kaže, u nadležnosti vodovoda i kanalizacije PKB-a i već je na „izdisaju”. Cevi su stare po nekoliko decenija pa su kvarovi učestali zbog čega se fekalne vode umesto u Dunav ulivaju u Vizelj.
– I direktno izlivanje otpadnih voda u Dunav nije dobro, ali ova reka ima moćne struje koji ovaj sadržaj koliko-toliko razbiju i razblaže, ali kada ovakva voda uđe u kanal u kome je strujanje gotovo minimalno, onda dobijete ekološku katastrofu. Prošlog puta o izlivanja fekalija PKB je obavestio „Srbijavode”, pa su oni uključili pumpe u Borči i Beljarici tako da je fekalni otpad izbačen iz kanala. Ali kako saznajemo, to sada nije urađeno, jer je to usluga koja se plaća – ističe Janković.
On kaže da zna da je ovo dugogodišnji problem, ali da postoji rešenje. Ono podrazumeva zamenu cevi u dužini od oko tri i po kilometra.
Taj zahvat jeste skup , ali „seckanje posla” i popravljanje cevi kada pukne i zagadi zemlju i vodu na kraju će koštati više od postavljanja novog cevovoda.
Kada je u avgustu prošle godine pukla cev pod fekalijama se našlo oko deset hektara zemlje plus što su te vode završile u kanalu u kome treniraju naši poznati kajakaši.