PODGORICA – Predsednik Crne Gore i Demokratske partije socijalista (DPS) Milo Đukanović optužio je danas Srbiju da ugrožava suverenitet svojih suseda po istom receptu iz 1990-ih, a Srpsku pravoslavnu crkvu (SPC) nazvao je „najopakijim instrumentom velikosrpskog nacionalizma”.
„Navodno su Srbi u regionu ugroženi, pa im treba zaštita Srbije. Kojom ta država u stvari ugrožava suverenitet svojih suseda. Ovog puta na politički teren u Crnoj Gori brutalno je uvedena i SPC. Kao dokazano najopakiji instrument velikosrpskog nacionalizma, podstrekač, jatak i advokat najmonstruoznijeg genocida u Evropi novog doba”, rekao je Đukanović na početku vanrednog Kongresa DPS-a, preneo je Tanjug.
On je dodao da je SPC u Crnoj Gori branila, kako kaže, navodno ugrožene svetinje, iako je, kako tvrdi, zapravo „providno pokušala da zadrži nezakonito prisvojenu imovinu koju su gradili crnogorska država i građani, a koja je uz to i kulturno istorijska baština Crne Gore”.
„Dakle, naš identitet, naše ime i prezime. Država Srbija se odmah nezvana našla u ulozi branioca, kako kažu njeni zvaničnici, svojih imovinskih prava, iako to tako ne tumači niko, čak ni iz redova SPC u Crnoj Gori. Ali smo tim povodom saznali da Srbiju u odbrani tobože ugroženog srpstva u Crnoj Gori vrlo zanimaju rezultati lokalnih izbora u Nikšiću, i predstojeći popis stanovništva”, naveo je Đukanović.
Za to vreme, kako je dodao, neki od predstavnika međunarodne zajednice iskazivali su naglašenu zabrinutost za navodno ugrožene verske slobode, umesto da u delovanju SPC, kako je naveo, prepoznaju „tako očiglednu alatku malignog uticaja antievropske i antinato politike u Crnoj Gori i na Zapadnom Balkanu”, prenose podgoričke Vijesti.
„Zato su tako složena iskušenja kroz koja Crna Gora upravo prolazi. I naša rešenost da odbranimo vredne tekovine savremenog razvoja naše države i društva mora biti nikad hrabrija i pametnija. S jasnom strategijom. Na velikodržavni srpski nacionalizam moramo odgovoriti snagom naše države i crnogorskim društvom građana, a ne nacionalizmima multietničke Crne Gore”, poručio je Đukanović.
Nova crnogorska vlast služi interesima drugih država
PODGORICA – Predsednik Crne Gore i Demokratske partije socijalista (DPS) Milo Đukanović tvrdi da je u novoj vladajućoj većini u toj zemlji koalicija koja služi interesima drugih država, prvenstveno onih koje svojataju Crnu Goru i vide je kao deo, kao kaže, „srpskog sveta”, a globalno i kao deo „ruskog sveta”.
Đukanović je danas u uvodnom referatu i ekspozeu na vanrednom kongresu DPS podsetio da ta stranka nakon izbora nije uspela da formira vladu, pa je zbog toga organizovao vanredni kongres.
Navodi da je, međutim, ta stranka prihvatila izborni rezultat kojem su doprineli, smatra, i „manipulacija verskim osećanjima” i „otvoreni hibridni rat”, prenosi Tanjug.
Naveo je da je bilo i drugih pritisaka „kojima ovog puta nismo uspeli da se odupremo”.
„Mi smo snaga naše države. Posle 30 godina trebalo je da DPS ode u opoziciju pa da parlamentarna manjina prizna rezultate izbora i pokaže da poštuje izbornu volju građana”, rekao je Đukanović
Predsedništvo DPS-a juče je jednoglasno predložilo da kandidat za predsednika partije bude Milo Đukanović.
Predsedništvo je predložilo da kandidati za potpredsednika partije budu Ivan Vuković, Nikola Rakočević, Jevto Eraković, Andrija Nikolić, Sanja Damjanović, Abaz Dizdarević, Gordana Rajović i Mirsad Mulić.