Kačarevo – Udruženje žena „Etno kutak” iz Kačareva uz podršku kolega iz organizacije „Slaninijade”, priredile su blic takmičenje, prvu za sada, mini „Pihtijadu”. Desetak uzoraka banatskog aspika, „proveravao” je petočlani žiri, a najbolje se pokazale hladetina ‒ delo Zore Čubrić, vicešampionka Ljiljana Jovanov i trećeplasirana želatinsta slana delicija Mileve Petkovski.
‒ Ovo je prava sezona za specijalitet, domaće pihtije. Svaka kuća ima svoj recept, a ja sam majstor za bogatiju varijantu, u kojoj ima samo svinjske i juneće krtine. Uz standardne sastojke, kojih je stvarno malo, beli luk i so ako treba, glavna stvar je strpljenje, jer pihtije se moraju krčakti bar šest do sedam sati na tihoj vatri. Naše premijerno takmičenje je prošlo više nego dobro, a uz svetski poznatu manifestaciju „Slaninijadu”, nastojaćemo da i „Pihtijada” postane tradicija, pa i brend Kačareva ‒ kaže za „Politiku” Zora Čubrić, pobednica nadmetanja, ali i predsednica Udruženja žena „Etno kutak”, koje uprko epidemiji radi punom parom, ali na humanitarnom polju.
Tek što su završile pakovanje i podelu paketa pomoći za ugrožene mališane i spravljanje obroka za medicinske radnike pančevačke Opšte bolnice, kačarevačke vredne žene već planiraju i otvaranje „Etno kuće”. Zavičajni dom u zgradi stare pošte u selu, koje su dobile na korišćenje od grada Pančeva, opremiće svojim ručnim radovima i predmetima iz domaće radinosti. Uz tradicionalni „Etno dan”, svake godine maja meseca, kada ugoste koleginice iz čitavog regiona, Kačarevo će tako dobiti još jedan prostor, u kom se čuva i neguje tradicija ovog kraja.