Međunarodna agencija za energetiku (IEA) smanjila je ove nedelje prognozu globalne potražnje za naftom u 2021. godini, upozoravajući da će kretanja u vezi sa pandemijom KOVID-19 i dalje uticati na stabilnost naftnog sektora.
Ova Agencija sada je procenila da će globalna potražnja za naftom u godini pred nama dostići 96,6 miliona barela dnevno, što je oporavak od 5,5 miliona barela u odnosu na 2020. ali je ipak reč o 300.000 barela dnevno manje u odnosu na prvobitna očekivanja. Na reviziju procene IEA uticale su restrikcije u mnogim evropskim zemljama i delovima Kine koje su suočavaju sa novim talasom epidemije korona virusa.
U 2020. godini potražnja za naftom zabeležila je pad bez presedana usled mera preduzetih kako bi se suzbila pandemija. Istovremeno, analitičari imaju različite procene vrednosti nafte u 2021. godini koje se kreću između 40 do 65 dolara po barelu. Ipak, stručnjaci se slažu u jednom – kriza iz prošle godine ostaviće dugoročne posledice, pre svega na kapitalna ulaganja naftaša. Prema očekivanjima, ukupne investicije u istraživanje i proizvodnju nafte i gasa iznosiće oko 383 milijardi dolara, što se smatra najnižim ulaganjima u poslednjih 15 godina.
Dugoročno, izostanak novih projekata i novih barela nafte mogao bi da dovede do novih nestabilnosti na naftnom tržištu i značajno porasta cene ovog energenta nakon 2022. godine.
Kada je reč o naftnom sektoru u Srbiji, NIS je najavio da će u 2021. godini investirati više od 20 milijardi dinara. Iako je i domaća naftna kompanija prinuđena na štednju, iz NIS-a navode da se neće prekinuti ulaganja u najvažnije razvojne projekte. Tako se u 2021. godini očekuje početak rada Termoelektrane-toplane Pančevo, koju NIS gradi u partnerstvu sa ruskom kompanijom „Gasprom energoholding“.
Takođe, NIS je najavio dalje investicije u naperspektivnije projekte u oblasti istraživanja i proizvodnje, ali i nastavak modernizacije Rafinerije u Pančevu, te razvoj svoje maloprodajne mreže u Srbiji i regionu.
E. R.