Od našeg stalnog dopisnika
BANjALUKA – Korišćenje petardi, kao ritual koji je za neke nezaobilazni deo veselja i prazničnih proslava, za druge je izvor besa, pa i straha i zabrinutosti. Zato je upotreba petardi i njihovo korišćenje, posebno u naseljenim mestima, predmet stalnih preispitivanja i dileme da li tu oblast treba preciznije zakonski regulisati. Stoga su iz pojedinih političkih partija u Republici Srpskoj najavili inicijativu za regulisanje ove oblasti, a moguće i njihovu zabranu, kao i propisivanje većih kazni za slučaj kršenja tih zabrana. Predlagači iz Ujedinjene Srpske navode da ih je na ideju motivisala najpre zaštita bezbednosti, pre svega dece, ali i životinja.
Podsećaju da je upotreba petardi odnedavno zabranjena u Hrvatskoj, gde je definisano koje kategorije petardi se mogu prodavati, ko može biti njihov kupac i u kojem periodu godine. „Naša inicijativa treba da ide prema Narodnoj skupštini RS. Međutim, kako će predlog izgledati, tek treba da utvrdimo. Postoje razne klase petardi i nakon analize koju smo započeli, videćemo na koji način ćemo formulisati predlog kojim želimo urediti ovu oblast”, rekao je za „Politiku” Neven Stanić iz Ujedinjene Srpske.
Ta partija zagovara pre svega veće kazne kako bi se regulisala prodaja petardi i drugih pirotehničkih sredstava. „Petarde najviše koriste maloletne osobe koje najviše i stradaju od njih. I nedavno smo imali slučajeve sa teškim posledicama po decu. U tom pogledu treba napraviti najveće kazne, a da li ćemo ići sa predlogom o totalnoj zabrani petardi, još ne znamo pouzdano”, rekao je Stanić.
Prema aktuelnom zakonu, ko upotrebi pirotehnička sredstva na mestima i na način kojim izaziva uznemirenost građana biće kažnjen novčano od 300 KM do 900 KM (150-450 evra).
„Te zakonske odredbe potrebno je pojasniti. Hrvatska, gde prate model EU, napravila je striktniji zakon, tamo su definisali da se pirotehnika sme koristiti od 27. decembra do 1. januara. U RS moramo naći način da maloletne osobe odvučemo od korišćenja pirotehnike. Postoji pet razreda petardi, moramo sagledati koje od njih imaju razorniju moć, koje od tih klasa se smeju koristiti u zatvorenom prostoru, kako bismo videli sa kojim predlogom ćemo ići. Mnogo je kategorija stanovnika koje zvuk petarde uznemirava, od ljudi sa PTSP-om, pa do kućnih ljubimaca”, rekao je Stanić.
Predsednik Udruženja za zaštitu životinja „Kerber” Goran Milojević izjavio je za medije da do sada nisu upućivali inicijativu, ali da bi podržali svaki predlog o zabrani upotrebe petardi, jer pirotehnika loše utiče na kućne ljubimce. Psiholozi su ocenili da korišćenje petardi utiče na decu i osobe s poteškoćama, ali i na starije ljude, srčane bolesnike, dojilje i trudnice. Navode da stres može da izazove ozbiljne posledice. Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje, tokom 2019. godine u BiH je uvezeno pirotehničkih proizvoda u vrednosti od oko 1,3 miliona evra, a u 2020. vrednost je nešto manja, te iznosi oko milion evra.