Predsednik Aleksandar Vučić rekao je danas da je vakcinacija od presudnog značaja za Srbiju, jer bez toga nikada nećemo pobediti koronu, ne samo u zdravstvenom smislu, već ćemo i u ekonomskom pogledu zemlju „doterati do ivice provalije”.
Vučić je na početku sednice državnog vrha i operativnog tima za imunizaciju najavio da danas počinje masovna vakcinacija građana Srbije kineskom vakcinom i zatražio da se ona što brže obavlja.
Danas je, kaže, jedan od najvažnijih sastanaka, o budućnosti Srbije, životu Srbije.
„Danas treba da donesemo odluke i da u skladu sa tim postupamo u narednom periodu, tiče se vakcinacije, opstanka i napretka zemlje i građana”, rekao je Vučić, preneo je Tanjug.
On je najavio da danas u Srbiji počinje masovno vakcinisanje kineskom Sinofarm vakcinom i zamolio nadležne ustanove da vakcine ne stoje u frižiderima, već da ih daju na vakcinisanje.
Predsednik je podsetio da je Srbija bila među onim zemljama, kojih nije bio veliki broj, koje su učestvovale pri EU na donatorskoj konferenciji za izradu vakcina.
„Srbija je donirala dva miliona evra za vakcine. Čini mi se da smo ne malim delom učestvovali u podršci pravljenju leka za izlazak iz krize. Prvi smo iz regiona uplatili novac za Kovaks program, specijalizovan program u okviru EU, preko kojeg bi trebalo od Unije da dobijemo značajne količine vakcina, koje još nismo dobili”, kazao je.
Predsednik i premijerka predstavili su sistem za prijavu, zakazivanje i praćenje vakcina i imunizacije stanovništva Srbije, koji u svakom trenutku prati ceo proces od nabavke vakcina do vakcinacije.
Vučić je istakao da je reč o najmodernijem informacionom sistemu i da se putem njega za svakog ko se vakciniše zna koju vakcinu je primio, kada i gde je vakcinisan.
Kaže da se više neće dešavati situacija kao sa vakcinom za sezonski gripom da se ne zna ni koliko ima vakcina po frižiderima i da bude mali broj vakcinisanih jer nije vođena kampanja za vakcinaciju.
Vučić je rekao da jedan tim, od jednog lekara i dva medicinska radnika mogu da daju 75 vakcina za pet sati i da će biti potrebno dosta medicinskog osoblja.
Brnabić je rekla da danas krećemo u masovnu vakcinaciju i da se otvara prvi veliki punkt za to na Sajmu.
„Krećemo sa MUP-om, vojskom, ostalim bezbednom službama. Primili smo i dodatne količine Fajzerove vakcine juče i nastavljamo imunizaciju za gerontološkim centrima.