Milena Tijanić, profesorka koja je doprinela osnivanju najvažnijih medicinskih škola u Srbiji i unapredila obrazovanje zaposlenih u ovoj struci, biće prva medicinska sestra čija će urna danas biti položena u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju. Za poseban doprinos vaspitanju i obrazovanju medicinskih sestara i tehničara u Srbiji u njenu čast 2000. godine ustanovljena je nagrada za životno delo – „Milena Tijanić”.
– Po svom uticaju i značaju Milena je naslednica plejade naših bolničarki i bolničara koji su dali živote u Prvom i Drugom svetskom ratu, ali tom žrtvom doprineli uspostavljanju sistemskog pristupa školovanju i razvoju struke medicinskih sestara. Time što će se urna prof. Tijanić naći u Aleji zaslužnih građana odaće se počast kako njoj tako i celoj profesiji koja se nevidljiva, nesebično, radom, a nekad i životom, zalaže za dobrobit i zdravlje naroda – rekli su u Udruženju medicinskih sestara-tehničara Kliničkog centra Srbije „Sestrinstvo”.
Tijanićeva je rođena 1933. godine u uglednoj porodici iz Jagode u Pećkom okrugu, u Metohiji. Bila je prva generacija Srednje medicinske škole u Kosovskoj Mitrovici i kao najbolji đak izabrana da bude instruktor u istoj školi. Radila je na osnivanju nove elitne Srednje medicinske škole sa internatom u Kragujevcu i ponovo bila jedan od instruktora sestrinskih predmeta. Posle specijalizacije u Školi zdravlja pri Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, koju je vodio dr Andrija Štampar, u Beogradu je učestvovala u osnivanju Više medicinske škole preventivnog tipa Jugoslovenskog Crvenog krsta i potom Integrisane više medicinske škole u Zemunu (sada, prvog Fakulteta za medicinske sestre u Srbiji). Predavala je nekoliko stručnih predmeta i odškolovala mnoge generacije medicinskih sestara i tehničara.
Jedna je od autorki kapitalnog dela za sestre „Zdravstvena nega i savremeno sestrinstvo” – Biblije medicinara, a osim brojnih radova i publikacija, autorka je i priloga „Sestrinstvo u srpskoj medicini” za Enciklopediju srpske medicine.

Milena Tijanić učestvovala je u mnogim humanitarnim akcijama, a sa svojim studentkinjama Više medicinske škole Jugoslovenskog Crvenog krsta među prvima je pomagala u zbrinjavanju postradalih u zemljotresu u Skoplju, 1963. godine.
– Pandemija, s kojom se „poklopio” i odlazak profesorke, ukazuje koliki je značaj njenih zalaganja u osposobljavanju zdravstvenog kadra za najteža iskušenja. Upravo ona je upućivala na važnost i snagu obrazovanih, modernih sestara, što je danas više nego vidljivo u naporima na zaustavljanju pandemije. Današnje sestre ne bi sve to znale i mogle da im Milena Tijanić nije bila učitelj i da iz njenih dela nisu to mogle da nauče – ističu u „Sestrinstvu”.
Način da se kaže veliko hvala
Nekadašnja medicinska sestra preminula je 2. decembra 2020. godine. Zbog nemogućnosti mnogih kolega i poštovalaca da je isprate na odgovarajući način, oni koji su divili i od Milene Tijanić učili podneli su zahtev Skupštini grada i gradonačelniku da se ova heroina sahrani u Aleji, što je odobreno. Inicijativu je potpisalo 15 predlagača, od toga 13 strukovnih udruženja, zatim Akademija strukovnih studija Beograd, Komora medicinskih sestara i zdravstvenih tehničara Srbije i Odsek visoke zdravstvene škole. Antrfile
Pravo da bude pametna
Pisala je poeziju, slikala i grafički uređivala i ilustrovala knjige. Uz sve te talente i biserni intelekt bila je oličenje skromnosti, neupadljivosti, ali i buntovništva. Umela je da se suprotstavi autoritetima. Da ostane pri svom stavu, otmeno i nepokolebljivo, ali nepretenciozno, bez želje da zaseni. Jednom prilikom rekla je: „Moje je prirodno pravo da budem pametna.