U malenoj, planinskoj opštini Crna Trava, na jugu Srbije, u iznajmljenoj kući, živi porodica Tamare Perović i Perice Nikolića. Imaju četvoro dece: Dimitrija (8), Nikolinu (4), Valentinu (2) i Katarinu (2), a u februaru stiže još jedan bata. Tamara kaže da su srećna porodica i da po mnogo čemu nisu tipična, pogotovo u ovom kraju gde se godišnje ne sklopi nijedan brak i mnoge škole su zatvorene. Humanost je, reklo bi se, najvažnija vrlina ove vesele, srećne porodice.
– Porađala sam se četiri puta, tri puta u Leskovcu. U februaru me čeka peti porođaj – ponovo u Leskovcu. Dobro mi je poznato kakvo je stanje što se tiče opreme u toj zdravstvenoj ustanovi. Najveći problem su posteljine za porodilje i spavaćice, a nedostaju benkice i pelene. Zbog toga sam pokrenula humanu akciju. Za početak, najpre prikupljamo opremu za bebe, jer su spavaćice i posteljina za porodilje malo komplikovaniji zadatak. Prikupljamo nove ili polovne benkice veličine 56, tetra pelene, ćebenca i male čaršafe. Mnogim mamama ove stvari ostanu neiskorišćene ili malo korišćene, jer ih bebe brzo prerastu i onda uvek gledamo da ih prosledimo rođakama ili drugaricama. I kad jedna žena od tri prijateljice dobije te stvari, ona već ima više nego što je jednoj bebi realno potrebno, a u porodilištu nedostaju – kaže Tamara.

„Tamama blog”
Ona poziva i mame iz cele Srbije da se priključe ovoj akciji, a za više informacija mogu da posete instagram profil „Tamama blog”.
– Mnogo negativnih priča okružuje nas mesecima i mislim da je poslednji trenutak da unesemo bar malo vedrine u svakodnevicu. Zato zastanimo i pogledajmo šta je to što možemo da uradimo danas, kako da nekome ulepšamo dan, kako da doprinesemo da se neko oseća bolje – podseća mlada majka.
Tamara razmišlja i kako da mališanima Crne Trave ulepša predstojeće praznike.
– Po većim mestima uvek ima raznih dešavanja za decu, predstava, bazara, sajmova. U Crnoj Travi takvih događaja nema. Planirali smo predstave i radionice tokom pretpraznične nedelje za decu, međutim, zbog ove situacije s virusom korona, to neće biti moguće. Zato smo suprug i ja odlučili da deci u Crnoj Travi ulepšamo praznike paketićima koje ćemo obezbediti uz pomoć donatora. Odnećemo ih deci do kućnog praga – otkriva planove Tamara. Prvo planira da paketiće podeli deci u Crnoj Travi uzrasta do 10 godina, njih je 35, ali kako se javilo oko 30 donatora, dobili su mogućnost da prošire akciju i obuhvate svu decu ovoga kraja uzrasta do 15 godina, što je oko 50 mališana. Akciju nabavke novogodišnjih paketića podržale su velike kompanije: „Svislajon”, „Jafa”, „Maksi”, „Pablik praktikum”, „Kreativni centar”, „Džangl bejbi”, ali isto tako i domaće porodične firme „Gugadžina”, TMV kids, „Kekec” i druge, i svima je Tamara beskrajno zahvalna jer su prepoznali značaj ovog poduhvata.
Tamara s porodicom živi u iznajmljenoj kući u Crnoj Travi. Dok je pandemija aktuelna, veruje da je ovo najsigurnije mesto: broj obolelih ovde je za sada jednocifren. Deci je, kaže, ovde lepo, imaju slobodu, upoznaju se s prirodom i uče mnogo stvari za koje u gradu nemaju prilike.
– Svi smo uvek skloni da se žalimo da nam nešto nedostaje: veća kuća, bolja plata. Umesto toga trebalo bi više da obraćamo pažnju na ono što imamo i budemo zahvalni na tome, da radimo na sebi i svom životu. Jer bogatstvo i sreća su stanje uma, a ne materijalne vrednosti. Umesto da čekamo da se nešto promeni na nekom višem nivou, svako od nas može da doprinose u svom mestu, gradu, na poslu. Kada svako napravi neku malu promenu, svima će biti mnogo bolje. U prethodne tri godine stekla sam neki društveni uticaj kroz svoj „Tamama blog” i istoimeni instagram profil i meni je to postao posao. Kod nas to zanimanje još uvek nije javno priznato i blogeri i influenseri se povezuju s trivijalnim stvarima. Ali, uticaj želim da iskoristim i usmerim na promene koje će biti značajne, pa makar i za malo mesto kao što je Crna Trava – dodaje naša sagovornica.
Pomoć u nevolji se pamti
Puno planova još ima Tamara: da poboljša kvalitet života dece u Crnoj Travi, da se prave radionice, obogate vanškolske aktivnosti, kulturni i obrazovni program za decu. Nada se i podršci institucija.
– Mnogo je humanih ljudi, a svaka pomoć nekome znači, bilo da je javna ili anonimna, mala ili velika. Bilo je situacija kada su nama drugi pritekli u pomoć, bilo je i onih kada smo mi drugima pomagali. To se pamti. Činite dobro – to je moto moje porodice – kaže Tamara Perović.
Jedan porodični dan
– Naš dan izgleda kao da smo na pokretnoj traci, ali smo na taj tempo navikli. Budimo se rano, pre dece, popijemo kafu. Zatim, spremam doručak, suprug ide na posao, jer radi u Geronto službi Centra za socijalni rad. Posle doručka idemo napolje, a onda sledi kratka „dremka”. U pripremi ručka pomažu svi, a nakon toga tempo je malo sporiji: sledi igra, kreativne aktivnosti, a potom ponovo dolazi priprema večere, kupanje redom, čitanje priče za laku noć i uspavljivanje. Zimi je tempo malo sporiji, jer nema poljoprivrednih poslova. Tu su i moje obaveze oko bloga, profila, svega što radim, jer, iako mnogima to izgleda naivno, i to iziskuje mnogo vremena i rada – priča Tamara. Tu su i porodični planovi:
– Planiramo da proširimo svoje zasade i uskoro napravimo mini-farmu sa smeštajnim kapacitetima, da ugostimo one koji žele da posete Crnu Travu zbog prelepe prirode, ali nemaju gde da odsednu.
Velike porodice
– Postoji predrasuda da su u velikim porodicama deca zanemarena i da ne žive u dobrim uslovima. Istina je da roditeljski posao nije lak, ali, kao i sve drugo, sve zavisi od našeg vaspitanja i shvatanja života. Odlučila sam da se u potpunosti posvetim deci i sve sam podredila njima. Ima žena koje žele drugačije stvari i to je sasvim u redu. Ne znači da ste dobar roditelj ako ste pored deteta neprekidno svakoga dana, već ako u vremenu koje provodite s njim, makar to bilo i pola sata dnevno, budete maksimalno posvećeni. I ne treba zaboraviti da deci najviše treba ljubavi, sve drugo je manje važno – poručuje Tamara.