SOFIJA - Bugarski ministar odbrane i zamenik premijera Bugarske Krasimir Karakačanov izjavio je da je premijer Severne Makedonije Zoran Zaev Bugarin kome „sporo radi pamet”.
„Po starom bugarskom običaju Bugarinu dolazi pamet sledećeg dana, pa tako je i sa kolegom Zaevim”, rekao je Karakačanov.
Tako je Karakačanov ocenio intervju Zaeva za bugarsku agenciju BgNES u kome je Zaev rekao da Bugarska i Severna Makedonija imaju zajedničku istoriju, te da su iz nje proizašli i makedonski narod i bugarski narod, piše portal “Plusinfo” a prenosi Tanjug.
Karakačanov je takođe kazao da je zajednička istorija o kojoj je govorio Zaev zapravo bugarska istorija do 1944. godine.
Zaev: Ja sam Makedonac
SKOPLjE - Premijer Severne Makedonije Zoran Zaev izjavio je da je on Makedonac koji govori makedonski jezik priznat u celom svetu odgovarajući tako na komentar bugarskog ministra odbrane Krasimira Karakačanova koji je rekao da je Zaev Bugarin kome „sporo radi pamet”.
„Ja sam Makedonac koji govori makedonski jezik priznat u celom svetu. Karakačanov je Bugarin koji govori bugarski jezik priznat u celom svetu”, napisao je Zaev na fejsbuku reagujući na izjavu Karakačanova povodom intervjua Zaeva za bugarsku agenciju BgNes.
Zaev je međutim dodao da etnička i identitetska razlika nije jedina razlika između njih, već da je važnija i ozbiljnija razlika u tome kako gledaju na svet.
„Ja radim na približavanje stavova oko razlika i znam da je to moguće samo putem razmene ideja i mišljenja, a ne putem uvrede i nedolične poruke”, napisao je makedonski premijer.
On je dodao da od naroda očekuje korak ka prijateljstvu, a ne govor mržnje.
„Dosta je bilo mržnje”, zaključio je Zaec na fejsbuku, prenosi Tanjug.
Inače Karakačanov je nazvao Zaeva Bugarinom kome 'sporo radi pamet' nakon što je makedonski premijer u intervjuu za bugarsku agenciju izneo tvrdnje da Severna Makedonija i Bugarska imaju zajedničku istoriju, od koje su proizašli makedonski narod i bugarski narod, kao i makedonski jezik i bugarski jezik.
Karakačanov je na to rekao da nije reč o zajedničkoj, već o bugarskoj istoriji do 1944. godine.