Američki razarač „Džon Makejn” nije se dugo zadržao u ruskim teritorijalnim vodama na Dalekom istoku. Pod pretnjom silom „ispratio” ga je u međunarodne vode ruski vojni brod „Admiral Vinogradov”.
Mali pomorski incident koji se u ponedeljak dogodio u zalivu Petar Veliki nije bio samo još jedna demonstracija loših odnosi SAD i Rusije, već je ukazao i na to šta Vašington misli o pomorskim granicama u Japanskom moru.
Zalaženje američkog vojnog broda dva kilometara u vode koje Rusi smatraju svojima u Moskvi je shvaćeno kao bezobrazna provokacija. Američka mornarica je značaj incidenta umanjila istakavši da ruska interpretacija događaja nije tačna: „Misija broda se odvijala u međunarodnim vodama i u skladu s međunarodnim pravom”. Mornarica SAD je na „Tviteru” osporila prekomerne pomorske zahteve Rusije, navodeći da podržava pravo i slobodu na zakonito korišćenje mora.
Za članicu Komiteta za međunarodne poslove Državne dume Rusije Elenu Panjinu, ovo je pokušaj eskalacije u rusko-američkim odnosima.
„To je politička provokacija u kojoj sve ima značaj, pa i ime ’Džon Makejn’, koji je bio glavni rusofob i zakleti neprijatelj Rusije, po kome je američki brod i dobio ime”, kaže Panjina, a prenosi portal „Sputnjik”.
Isto mišljenje deli i bivši komandant Tihookeanske flote admiral Viktor Fjodorov.
„To je grubo kršenje međunarodnog pomorskog prava, prema kojem teritorijalne vode Rusije određuje linija od zapadnog do istočnog rta, na udaljenosti od 12 milja od obale”, objašnjava admiral.
Kako je rekao, Amerikanci su počinili ovaj prekršaj jer ne priznaju tu liniju kao granicu teritorijalnih voda Rusije.
Bivši komandant Crnomorske flote Rusije admiral Vladimir Komojedov incident s američkim vojnicima ocenio je kao bezobrazluk i pozvao rusko rukovodstvo da pažljivo isplanira odbranu državnih granica.
U intervjuu za radio-stanicu NSN, admiral je naglasio da je bezobrazno ponašanje američkih mornara postalo moderno.
„Ne može se tako postupati. Treba poštovati suverenitet, granice, teritorijalne vode. Naravno, niko neće upotrebiti protiv njih oružje, ali ’idu na živce’. Generalni štab treba da razmotri kako štitimo granicu i ko za to snosi odgovornost”, objasnio je Komojedov.
Predsednik i član izvršnog komiteta ruskog Udruženja za međunarodno pravo Anatolij Kapustin smatra da bi u cilju sprečavanja sličnih incidenata u budućnosti trebalo zaključiti sporazum s Amerikom o priznavanju ruskih istorijskih voda. Ali, prema njegovim rečima, Amerikanci neće pristati na to.
Naime, SAD smatraju da je nekadašnji Sovjetski Savez 1984. godine protivpravno položio pravo na zaliv Petar Veliki. Od tada Moskva traži da se u skladu s razgraničenjem iz vremena SSSR-a povuku jasne linije u ovom delu Japanskog mora.
Kapustin objašnjava da se po međunarodnom pravu zaliv može smatrati teritorijalnim vodama ako mesto gde se uplovljava u zaliv nije šire od 24 nautičke milje.
„Ali Rusija istorijski zaista koristi zaliv Petra Velikog kao teritorijalno more, stoga svuda u našim dokumentima stoji da mi taj zaliv smatramo našim prema ruskom zakonodavstvu, koje to utvrđuje”, naglašava ovaj ruski stručnjak.
Ovo nije prvi put da SAD sprovode operacije slobodne plovidbe u spornim vodama na Dalekom istoku. Američki brodovi stalno patroliraju Južnim kineskim morem kako bi osporili zahteve Pekinga na plovnom putu bogatom resursima. Kineska vojska je prošlog meseca optužila Vašington za „provokativne akcije” kada je razarač „Džon Makejn” plovio pored Paracelskih ostrva na koje Kina polaže pravo.
Američko raketno iznenađenje za Ruse na Krimu
Američka pešadija je tokom jedne od vojnih vežbi prebacila u Rumuniju dva laka višecevna bacača raketa HIMARS, lansirala nekoliko raketa i zatim brzo vratila sisteme u bazu u Nemačkoj, piše američki „Forbs”. Sve se odigralo prošle sedmice, za samo nekoliko sati.
„Forbs” navodi da je ovaj manevar „poruka za Moskvu”, demonstracija američke vatrene moći. To je, kako se navodi u članku, bilo „raketno iznenađenje” za ruske snage na Krimu.
Takođe, navodi se da je ovo svojevrsna prekretnica za američku vojsku u Evropi jer od 2006. godine slične raketne sisteme Vašington ranije nije imao na starom kontinentu.
HIMARS su visokomobilni raketni artiljerijski sistemi, instalirani na standardnom kamionskom okviru, koji omogućavaju da se otvara vatra na velikom rastojanju.