Tri najveća trgovinska lanca u Austriji – „Špar”, „Hofer” i „Lidl” ne slažu se sa nekim od mera protiv pandemije koje pogađaju taj sektor. Kako bi pokušala da zaustavi širenje zaraze, Austrija je prošle nedelje uvela rigorozna pravila koja će ostati na snazi do 7. decembra.
Prema pravilima novog „zaključavanja”, supermarketi, apoteke, pošte, banke, servisi automobila i prodavnice bicikala, medicinske opreme i stočne hrane, kao i benzinske stanice neke su od retkih prodajnih mesta kojima je dozvoljeno da ostanu otvoreni, jer se smatraju neophodnim.
Međutim, ni trgovinski lanci nisu bili pošteđeni određenih restrikcija, pa im je naloženo da suze asortiman. Na takvu odluku najviše je uticala ranija žalba trgovca na malo koji su bili prisiljeni da zatvore radnje zbog toga što nisu „neophodni”. Oni su smatrali da su veliki trgovci nepravedno privilegovani jer mogu da prodaju mnoge proizvode za koje vlada smatra da nisu „neophodni”. Vlada nije definisala šta supermarketi mogu da prodaju, a šta ne, osim što je navedeno da bi asortiman trebalo da bude ograničen na „tipične maloprodajne proizvode”, izvestio je „Kronen cajtung”.
Međutim, austrijska štampa je prenela da veliki trgovci koji zauzimaju i najznačajniji tržišni udeo – „Špar”, „Hofer” i „Lidl” ne žele da zatvore svoje sektore sa neprehrambenim proizvodima koji imaju značajan udeo u njihovom poslovanju.
Kako je preneo austrijski „Kurijer”, oni ne žele da slede odredbu, a u zajedničkom saopštenju su naveli da su „ograničenja u suprotnosti sa zakonom i ustavom”. Istakli su da su i zakonski verifikovali svoje stavove i dodali da ministarstvo zdravlja može da naredi zatvaranje prodavnica, u skladu s austrijskim zakonom o delovanju tokom pandemije, ali da ne može da nameće ograničenja za snabdevanje otvorenih radnji.
Sa druge strane, „Bila”, koja je vlasništvu „Reve grupe” i koja ima relativno nizak udeo neprehrambenog programa u odnosu na konkurenciju, oglasila se da će poštovati državne mere u borbi sa kovidom 19 i ponuditi kupcima samo proizvode tipične za trgovinu hranom. Pozvali su i druge trgovce namirnicama da slede taj put. Iz asortimana su izbacili igračke, tehničku robu i niz proizvoda za kuću. I mnogi drugi austrijski supermarketi sada više ne prodaju elektronske uređaje, cveće, baštenski alat, sveće... Zapravo, ističe se, činjenica je da ako se odluče da prodaju bilo koji od ovih predmeta, radnje rizikuju da plate kaznu od 3.600 evra.
Maloprodaja u Austriji, kao i u drugim državama, već je pretrpela posledice u prvom talasu pandemije. Prema podacima evropske statistike „Evrostat”, na nivou EU sezonski prilagođen obim prometa u maloprodaji u julu je niži 0,5 odsto nego juna meseca kada je prema revidiranim procenama porastao 1,3 odsto. Tako su Evropljani u julu znatno manje odlazili u prodavnice odeće, tekstilnih proizvoda i obuće, što se odrazilo na pad prometa u maloprodaji te vrste proizvoda 2,5 odsto u EU i 3,2 u evrozoni. Blago je porastao samo promet poštanskim narudžbinama i onim putem interneta, 0,3 dsto. Promet u maloprodaji motornih goriva je stagnirao.