Policija je od početka godine do kraja oktobra zaplenila 1.273 komada vatrenog oružja (puške i pištolji), 14.506 komada puščane municije kao i 18.176 pištoljske municije, saznaje „Politika” u MUP-u Srbije.
Carinski službenici su od 1. januara do 16. novembra na graničnim prelazima zaplenili 475 komada oružja i delova oružja, 34.202 metka i 11 kilograma baruta, podaci su Uprave carina dostavljeni našem listu. Bitno je napomenuti da se oružje po otkrivanju na graničnim prelazima odmah predaje policiji u dalju nadležnost, tako da je deo ove carinske statistike ušao i u podatke MUP-a.
Ovolika količina zaplenjenog naoružanja je zabrinjavajuća i govori da crno tržište oružja cveta. Ali, ovi podaci pokazuju da službe prate situaciju na terenu i da je velika količina pištolja i pušaka sklonjena sa ulica i istrgnuta iz ruku kriminalaca, potencijalnih terorista, plaćenih ubica…
Inženjer Branko Bogdanović, publicista i poznavalac oružja, kaže za „Politiku” da su ovo odlični rezultati i ističe da je važno to što je sprečeno da ovo oružje uđe u ilegalne tokove.
„Najopasnije je neregistrovano nelegalno oružje u vlasništvu kriminalnih organizacija. Indikativno je zašto se toliko švercuje. Pooštravanje zakona o oružju i municiji takođe ima udela u ovolikim zaplenama. Koliko je taj zakon dobar, on ima i lošu stranu jer očigledno je da ilegalno tržište oružja cveta”, smatra Bogdanović.
Zaplenjeno oružje policija skladišti u magacinima u Makišu. Kasnije se najveći broj tih pušaka i pištolja uništava. Bogdanović objašnjava da stručna osoba od zaplenjenog oružja prvo radi trijažu (selekciju).
„Na primer, ako među zaplenjenim komadima ima pušaka i pištolja koji su od istorijskog značaja, to oružje se nudi muzejima. Za ono oružje koje je funkcionalno i savremeno, postoje dve mogućnosti: može da ide u legalnu prodaju ili se uvodi u naoružanje MUP-a. Ali, danas više od tog naoružanja nema ničeg posebno interesantnog za službu i uglavnom se sve iz centralnih magacina na Makišu transportuje na uništavanje”, objašnjava naš sagovornik.
Po kategorizaciji, dodaje Bogdanović, najopasnije je automatsko oružje, kao i eksplozivne naprave.
On ističe i da je lako uraditi i prepravku oružja i da to može da uradi gotovo svako ko se razume u mehaniku.
„Tako je i prigušivač relativno lako napraviti i u kućnoj radinosti. Takođe, prepravka poluautomatskog u automatsko oružje moguća je uklanjanjem razdvajača”, kaže ovaj stručnjak za oružje.
Komentarišući jednu od poslednjih zaplena u našoj zemlji, kada je u šupljinama stene u selu Končulj kod Bujanovca otkriven arsenal oružja, eksplozivi, municija, Bogdanović ističe da je očigledno da je to vojno naoružanje koje nema čemu drugom da bude namenjeno nego terorizmu.
„Ostaje otvoreno pitanje da li je oružje ostalo sakriveno od 1999. Do 2000. ili je novo nabavljeno, i to je ono što je glavna tema istraživanja. Ukoliko je oružje skorijeg datuma, utoliko je veća opasnost od pojave terorizma”, zaključuje Branko Bogdanović.
Darko Božić, urednik Dum dum kanala, kaže za „Politiku” da je svaki komad nelegalnog oružja manje na ulicama, u rukama kriminalaca i potencijalnih terorista veliki uspeh za službe.
„Bilo da je broj zaplenjenih samo jedan komad ili 100.000 komada, to je veliki uspeh. Oružje je zlo u rukama pogrešnih ljudi. Kada kažem pogrešnih ljudi, pre svega mislim na kriminalce, potencijalne teroriste i pripadnike bilo kojih ekstremnih i nelegalnih grupa”, ističe naš sagovornik, čiji Dum dum kanal popularizuje oružje, streljačke sportove i bezbedno rukovanje puškama i pištoljima.
Božić tvrdi da je u Srbiji trenutno velika potražnja za nelegalnim oružjem, a za to je, kako ističe, kriv i zakon o oružju i municiji koji do besvesti otežava poštenim građanima legalnu nabavku oružja i na taj način ih tera na crno tržište.
„Svi se sećamo nedavnog oduzimanja kratkih cevi (pištolja i revolvera) poštenim građanima koji nemaju nijedan prekršaj, a kamoli krivično delo, pod okriljem takozvane preregistracije. Na taj način je Srbinu oduzeto oružje bez razloga, a taj isti Srbin je kasnije potražio oružje nelegalno jer mu je legalan način onemogućen. Ovo je tema koja zaslužuje da se na nju obrati posebna pažnja jer može imati dalekosežne posledice”, zaključuje Darko Božić.
Da nije samo Srbija zemlja u kojoj je izražen problem nelegalne trgovine oružjem, pokazuje i nedavna akcija Evropola. Ukupno 24 evropske zemlje, podržane od institucija i agencija EU, uključujući Evropol, okupile su se kako bi razbile organizovane krijumčare koji su švercovali oružje turskog porekla u EU preko Bugarske i drugih zemalja. U ovoj akciji zaplenjeno je 1.776 komada vatrenog oružja, saopštio je Evropol sredinom novembra. Operaciju kodnog naziva „Bosphorus”, vodila je rumunska policija. Uz podršku Evropola, policije evropskih zemalja ove godine prikupljale su podatke i sprovodile obaveštajnu analizu kupaca i prodavaca vatrenog oružja kako bi omogućile niz istraga na nacionalnom nivou.
Između 2. i 11. novembra zajedničkim akcijama policajci iz Albanije, Grčke, Portugalije i Rumunije izvršili su 81 pretres kuće. Ove istrage dovele su do hapšenja 11 trgovaca oružjem.