U grmu, pod drvetom, u parku, pored puta, u bašti ili na njivi, često se u sumrak čuje glasno frktanje. Zatim, gegajući se, prosto kotrljajući, izlazi – jež. Ako ga presretnete, zastaje, ali ne beži već se odmah savija u njemu svojstveno klupko i naježi bodlje. Uvek tako kad mu zapreti opasnost. A kad ona prođe, ispravi se, promoli nožice i frkćući nastavlja put u potrazi za hranom.
Jež je noćna životinja. Kažu da je on najplašljiviji sisar. Živi sam ili u paru, ali i sa 2-3 ženke u haremu. Njegove bodlje (koje su zapravo dlake koje su kroz evoluciju promenile svoj oblik i funkciju) i dlaka po trbuhu su boje zemlje. Ima kratke, ali jake noge s pet prstiju, jake vilice i 36 oštrih zuba. Čula mirisa i sluha su veoma razvijena. U nevolji ume i da zapliva, mada nije ljubitelj vode. Ima male oči, i uglavnom se oslanjaju na dobro razvijen njuh i sluh. Takođe ima dobro razvijen „jezik” uz pomoć koga komunicira sa drugim ježevima.
Ženka u toku godine brižljivo othrani od dva do deset mladunaca. Brine o njima sve dok ne počnu samostalno da se kreću. Kada se osamostale, idu s majkom ježicom u lov. Ako se neko mladunče u tom pohodu izgubi vriskom traži pomoć.
Bodlje ježa nemaju isti smer, tako da ih napadač ne može potisnuti. Osim za odbranu, one mu služe da se ublaži udar kad padne, njima lakše održava telesnu temperaturu, a koristi ih i prilikom prenošenja materijala kada gradi gnezda. Jaki potkožni mišići, koji omotavaju celo telo ježa, takođe ga vanredno štite od udara i pritiska. Kada je savijen u klupko možete i stati na njega – ništa mu neće biti.
Svoje gnezdo jež priprema u zemlji. Oblaže ga lišćem i tu, bez ikakvog prekrivača, prespava celu zimu. Već krajem oktobra ili početkom novembra, čim spoljne temperature padnu ispod deset stepeni, jež zapada u zimski san. Ako se topli dani produže, on ostaje duže aktivan.
Jež je poznat kao proždrljivac. Večito je gladan. Hrani se plodovima šumskog rastinja, semenkama, korenjem, ali i insektima na koje naiđe, gušterima, sitnim sisarima, pa ne preza ni od žaba i zmija. Kada jež naiđe na zmiju nastaje borba na život i smrt.
Kod nas je zakonom zaštićen.
Jež se ponekad može videti i kao kućni ljubimac. Zauzvrat, on predano i veoma marljivo tamani sitne štetočine po dvorištu, bašti i kući.
R. M.