Čačak – Završni program 30. Memorijala Nadežde Petrović održan je na kraju prošle sedmice u sasvim uskom krugu pozvanih i proglašenjem dobitnika nagrada u čačanskoj Galeriji nazvanoj po zavičajnoj, prvoj srpskoj modernoj slikarki. Dobrim vestima obradovani su Mladen Miljanović iz Banjaluke i Vladimir Perić Talent iz Beograda čijim je radovima pripala pobednička slava.
Novinarima i nekolicini obratili su se Branko Ćalović, direktor Umetničke galerije „Nadežda Petrović” (UGNP) i selektorka 30. Memorijala prof. dr Sarita Vujković, direktorka Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske iz Banjaluke (MSURS).
Ćalović je naglasio veliki značaj memorijala kao jednog od najznačajnijih reprezenata tekuće umetničke prakse u regionu i nesumnjivo najobimniji memorijal u šezdesetogodišnjoj istoriji galerije. Prof. dr Sarita Vujković je istakla izuzetnu saradnju i napore UGNP i MSURS, koje su umetnici i organizatori uložili kako bi celovitost ovog memorijala kao i umetničko-kustoska ideja pod sloganom „Na jug, na jug! Idemo na jug!” u potpunosti bili ostvareni.
U predstavljanju kataloga ovogodišnjeg memorijala besedili su urednica publikacije Mirjana Racković, kustos koordinator 30. izložbe, i Nemanja Mićević, autor vizuelnog identiteta i dizajner kataloga. Mirjana Racković je naglasila nezahvalnu ulogu urednika svake publikacije, a pogotovo one koja obuhvata više autora.
‒ Uskladiti potrebe tako obimnog memorijala sa zahtevima autora, njihovim bogatim biografijama i sve to staviti u jedan isti nivo je izuzetno zahtevan posao. Kreativnosti i ličnih, uredničkih refleksija, neminovno je da mora biti a baš u tome leže najveće teškoće – kazala je ona.
Nemanja Mićević je ishodište pronašao u „čudovištu” od fikusa, najvećoj biljci ove vrste na Balkanu koja raste u prostorima čačanskog Doma kulture. Njegova „inteligencija” i nastojanje da buja, da raste i da se održi prkoseći zakonima flore, Mićeviću je dalo potrebne inicijalne momente da težnju ka jugu, kao prirodnom staništu mediteranske biljke, uveže u katalog izložbe koja nosi naslov „Na jug, na jug! Idemo na jug!”
Svečano su dodeljene nagrade 30. memorijala. Stručni žiri (predsednik Miroslav Karić, kustos Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, Milica Todorović, umetnička direktorka Galerije savremene likovne umetnosti u Nišu, i Dragana Božović, kustoskinja i muzejski savetnik u UG „Nadežda Petrović”) su nagradu memorijala dodelili Mladenu Miljanoviću, umetniku iz Banjaluke, za video-rad „Zvuci rodnog kraja”. U obrazloženju žirija se, između ostalog, navodi: „Rad donosi gorkohumornu studiju o složenosti društveno-političke stvarnosti Bosne i Hercegovine, zemlje koja je nekad bila sinonim za multietnički, kulturni i konfesionalni suživot ali i jedan od najsurovijih ratova u savremenoj istoriji.”
Nagrada čačanske galerije dodeljena je Vladimiru Periću Talentu iz Beograda koji je bio zastupljen radom „Karantin za ptice”. Objekat je postavljen u Gradskom parku i poklonjen gradu Čačku na trajno korišćenje.
Žiri u obrazloženju iznosi: „Perić u novom radu, lociranom u ambijentu Gradskog parka u Čačku, nastavlja sa daljim razvijanjem iste ideje, ali ovog puta je značajno određujući novonastalim okolnostima globalne zdravstvene krize.”
U završetku svečanosti potpisan je i, za obe kuće, veoma značajan sporazum o saradnji između UG „Nadežda Petrović” i Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske iz Banjaluke. Tu se navodi da će obe ustanove raditi na zaštiti i predstavljanju kulturnog nasleđa kao i saradnji na realizaciji pojedinačnih i zajedničkih programa koji će biti precizno određeni programom za svaku pojedinačnu aktivnost te vrste.
Najavljeno stručno vođenje selektorke 30. memorijala, prof. dr Sarite Vujković otkazano je zbog epidemioloških neprilika.