„U teškim vremenima potrebne su nam otrežnjujuće knjige. Takva je upravo knjiga prof. dr Vladimira Prvulovića ’Srpski nacionalni interes’. Ovo delo nudi nam prostor za razmišljanje i intervenciju, i provocira na diskusiju povodom važnih pitanja koja tretira”, deo je ocene iz recenzije akademika Časlava Ocića, kojom je podstakao pažnju čitalačke publike za knjigu prof. dr Prvulovića koju je objavio „Prometej”, a čija promocija je održana u Maloj sali Kolarčeve zadužbine. Sa autorom je učestvovala Jelena Popadić, novinarka našeg lista. Ona je pisala o ovoj temi koja je, podsećamo, uznemirila duhove pa su „Politika” i njeni autori anatemisani u medijima u regionu, navodeći da stvaraju slike „velike Srbije” i sprovode nacionalni inženjering. Ovakvi stavovi pokazatelj su, kako kaže Popadićeva, koliko je tema bitna, ali i koliko vladaju dvostruki standardi u njenom razmatranju. A povod da se „Politika” detaljno pozabavi ovim pitanjem bilo je drugo izdanje knjige. Tako je i nedeljni broj u julu bio posvećen razotkrivanju srži srpskog nacionalnog interesa.
„Meni je ta tema bila inspirativna jer se u knjizi tumači kako su značajni istorijski događaji ostavili trag na sudbinu našeg naroda. Profesor Prvulović postavlja pitanja, daje odgovore, ali i nudi moguća rešenja aktuelnih situacija, kao što je sudbina Kosova i Metohije, situacija u Crnoj Gori, Makedoniji i Republici Srpskoj kako bismo očuvali srpske običaje, veru, jezik, kulturu i pismo, tačnije našu naciju”, pojasnila je Jelena.
Čitanje ovakvog dela, prema rečima Popadićeve, podstiče svakog od nas da razmisli šta lično može da uradi u toj borbi za očuvanje srpskog nacionalnog interesa, da počne od sebe samog, svoje kuće, porodice...
Profesor Prvulović ukazao je na činjenicu da se greške iz prošlosti skupo plaćaju u budućnosti. Tako je, kako tvrdi, uvek bilo.
„Naše greške, posle dva balkanska rata i pred Prvi svetski rat su Niška, a zatim Krfska deklaracija.” U pogledu sadašnjih prilika on kaže: „Deluje čudno da Evropa (20 od 25 članica EU) priznaje nezavisno Kosovo, a onemogućava samostalnost katoličke španske pokrajine Katalonije. Dakle, muslimani imaju pravo na separatizam i otcepljenje, a katolici da budu solidarni protiv separatizma u zapadnim državama. Zapadne države, zbog geopolitičkih pregrupisavanja, žele da mi iz bivših socijalističkih, pravoslavnih država (sem onih u kojima su raketne baze protiv Rusije) budemo rasparčani, oslabljeni i držani pod kontrolom.”
Odlomke iz knjige čitao je dramski umetnik Milenko Pavlov.