Dva kanala za odvod vode u naselju Vrbovsko, u dužini od približno devet kilometara, potpuno su zagušena stajnjakom tako da se ovih dana na otvorenom vrši fermentacija. Miris u blizini tih kanala je nesnosan, ali ono od čega strahuju mnogi ekolozi jeste da bi ta otpadna štalska voda izmešana sa stajnjakom mogla da dospe do Centralnog kanala kome gravitiraju svi ostali na levoj obali Dunava. Tako bi otpade vode mogle da se uliju u Vizelj, Kalovitu, Sebeš, Sibnicu… i naprave pravu ekološku katastrofu.
– Ovaj problem postoji duže vreme, ali je sada situacija kulminirala jer stajnjak nema gde da odlazi zbog čega su u kompaniji „Al Dahra”, u čijem su sada vlasništvu štale, prokopali kanaliće i stajnjak usmeravaju u obližnje njive pod sojom i kukuruzom. U tim kanalima se vrši fermentacija stajnjaka prepunog amonijaka i odlazi u podzemne vode, a zatim ako u obzir uzmemo ceo proces, završava na našem stolu – kaže Zoran Janković, iz udruženja „Eko-Pančevački rit”.
Nerešeno pitanje odvoda štalskog stajnjaka i otpadnih voda pojavilo se još 2012. godine kada su izgrađene nove štale. Nije na pravi način regulisan odvod, pa je već tada počelo usmeravanje u obližnje kanale koji su, kako saznajemo, u nadležnosti države, odnosno „Srbijavoda”. Vlasnik štala u tom periodu bila je Poljoprivredna korporacija Beograd (PKB). Pre dve godine vlasnik štala postala je „Al Dahra” i nasledila dotadašnji način rada kada je o ovom problemu reč.
– Pre oko godinu dana smo imali sastanak sa nadležnima iz „Al Dahre” da se ova situacija reši, ali od tada, nažalost, nije bilo nikakvog napretka. „Al Dahra” je doduše zemljanim nasipima zatvorila kanale u kojima se nalazi stajnjak kako voda ne bi ulazila u Centralni kanal, ali mi strahujemo da bi ti nasipi mogli da popuste, a onda bi se taj otpad usuo u Centralni kanal koji povezuje celu kanalsku mrežu na levoj obali Dunava i u Pančevačkom ritu. To znači da bi ta otpadna voda stigla i do Vizelja, Kalovite, Sebeša, Sibnice… – objašnjava Janković.
Udruženje „Eko-Pančevački rit” povodom ovog problema obratilo se još prošle sedmice gradskoj upravi – Sekretarijatu za ekologiju i Sekretarijatu za inspekcijske poslove. Juče su, kako saznajemo, inspektori bili na terenu i obišli kanale.
Po ovom pitanju obraćali smo se i mi gradu i „Al Dahri”, koja je ranije najavljivala da ima u planu čišćenje velikog broja kanala na levoj obali Dunava i izgradnju fabrike za proizvodnju biogasa, ali nismo dobili odgovore.
Ponovo pukla kanalizaciona cev
Pre nekoliko dana ponovo je pukla kanalizaciona cev u blizini Padinske Skele iz koje su se u avgustu fekalije izlile u prirodni kanal Vizelj. Ovog puta kvar je izbio na oko 300 metara udaljenosti od prethodnog. Ova situacija, kako kažu, u „Eko- Pančevački rit” nije ništa neočekivano jer je ova mreža koja je u nadležnosti PKB-a u izuzetno lošem stanju.