Danas u Vašingtonu počinju verovatno najteži razgovori koje je do sada Aleksandar Vučić imao s predstavnicima Prištine. To bi se dalo zaključiti iz izjava predsednika Srbije, ali ne samo njega. Iako se uoči susreta delegacija Beograda i Prištine u organizaciji Bele kuće govori o tome da su na stolu pre svega ekonomske teme, niko ne spori da će se gotovo izvesno otvoriti i druga pitanja.
„Ne libim se da kažem da očekujem iznenađenje”, rekao je Vučić i pojasnio da je Beograd dobio zvaničnu agendu kao i da u toj agendi „ima samo jedna tačka koju nismo mogli da prihvatimo”.
On nije siguran, kako je rekao, da će na tome da se zaustavi. „Moj politički nos neretko je dobro osećao različite vrste mogućih iznenađenja i zamki”, ukazao je Vučić i dodao da nema sumnje da će i ovoga puta biti tako.
U zvaničnom saopštenju Vučićevog kabineta stoji da će on od 3. do 5. septembra boraviti u poseti SAD gde će, kako se navodi, učestvovati u razgovorima o ekonomskoj saradnji između Beograda i Prištine. Specijalni savetnik američkog predsednika za pregovore Beograda i Prištine Ričard Grenel potvrdio je Vučićeve sumnje.
„U četvrtak na stolu će biti isključivo ekonomska pitanja, a slažem se s konstatacijom predsednika Vučića da niko ne zna o kojim pitanjima će se diskutovati u petak”, rekao je Grenel i dodao da ćemo videti „šta će se desiti u petak, šta će se desiti u ponedeljak”. Iz Prištine već danima najavljuju da je jedino po šta idu u Vašington konačni sporazum, odnosno priznanje Kosova. I Vučić je kazao da „jedina tema svuda uvek će biti u SAD međusobno priznanje, ma šta pričali”, a da „ko god kaže drugačije, laže svoj narod i obmanjuje ljude”.
Premijerka Srbije Ana Brnabić ocenila je da će razgovori u Vašingtonu biti teški, ali i dodala da niko od predsednika Aleksandra Vučića ne može da štiti bolje srpske interese.
Prema njenim rečima, Vašington se pre svega bavi ekonomijom. „U tom smislu je i naš stav sličan stavu Vašingtona, da se mora obezbediti ekonomska saradnja kako bi ljudi bolje živeli i onda će se i lakše pričati i o svim ostalim pitanjima”, rekla je premijerka, prenosi Tanjug, i navela da se plaši da Prištinu apsolutno ne interesuje razgovor o ekonomiji i da tome pristupa samo pro forme, što se videlo i kod pitanja taksa na srpsku robu. Ona je izrazila nadu da ćemo „uspeti da izguramo neke ekonomske dogovore”.
„Sve ono ostalo politički, mislim da su uvek ta pitanja neizbežna, šta god da kažem ne želim da otežam predsedniku Vučiću, imam puno poverenje u njega, kao i daleko najveći broj građana Srbije, da će on tamo bolje od bilo koga braniti interese Srbije. Drago mi je što nas on predstavlja”, rekla je Brnabićeva i dodala da je on na takve razgovora i situacije navikao, a vlada je tu za sve što treba da pomogne. Ona je podsetila da Vučić posle Vašingtona ide u Brisel i nastavlja te razgovore. „Teška je situacija, ali ako neko može da izvuče maksimum, ako neko ne pristaje na ucene, ako je neko pozicionirao Srbiju kao legitimnog jakog sagovornika – onda je to Vučić”, ocenila je Brnabićeva.
Potpredsednica vlade Zorana Mihajlović izjavila je da veruje da je poseta predsednika Srbije SAD prilika da se ponovo pokrenu teme povezivanja i ekonomske saradnje između Beograda i Prištine važne za stabilnost i razvoj čitavog regiona. Ona je navela da je izvesno da će ti razgovori biti veoma teški, ali da je dijalog s Albancima neophodan ako se želi bolja budućnost za građane i za čitav region.
Viši saradnik Saveta za politiku demokratizacije u Berlinu Bodo Veber u intervjuu za „Kosovo onlajn” kaže da, iako se kod Trampove administracije nikad ne može u potpunosti isključiti neko iznenađenje, iskreno sumnja da će biti nekog političkog sporazuma, a kamoli nešto nalik na finalni.
„Gospodin Grenel poslednjih godinu dana ničim nije doprineo postizanju konačnog sporazuma, već sasvim suprotno – podrivao je napore Evropske unije da se dođe do nekog resetovanja pregovora o sveobuhvatnom sporazumu, a pošto angažman američke administracije cilja manje na rešavanje dugotrajnog konflikta između Srbije i Kosova, a više na reizbor Trampa, kao i lične interese gospodina Grenela, u ovom trenutku tim interesima najviše služi nekakav ili nekakvi ekonomski sporazumi. Zato i očekujem da su ovaj put saopštenja zvaničnog Vašingtona da će se pregovori ove nedelje fokusirati na ekonomiju zaista istinita”, ocenjuje Veber. Na pitanje da li će se pritisak na Srbiju pojačati kako bi Beograd pristao na dogovor s Prištinom, Veber kaže da treba sačekati i videti kakav je karakter ekonomskih sporazuma koji će biti na stolu, odnosno da li i kako dodiruju pitanje statusa Kosova. Shodno tome, pritisak će biti ili na srpskim ili na kosovskim pregovaračima, dodao je nemački stručnjak.
Kofi: SAD posvećene stabilnosti i prosperitetu Balkana
Organizovanjem susreta predstavnika Kosova i Srbije u Beloj kući, SAD poručuju da su posvećene stabilnosti i prosperitetu Balkana, smatra Luk Kofi, stručnjak konzervativne američke fondacije Heritidž. Kofi, poznavalac balkanskih prilika, ukazao je da SAD time pokazuju da su svesne da je definitivni put do stabilnosti na području Balkana – normalizacija odnosa među zemljama tog područja i postizanje ekonomskog napretka.
„Samo održavanje tog susreta je jedna vrsta dostignuća. Videli smo već koliko to može biti teško – imajući u vidu da je prethodni otkazan. Nemam nekih velikih očekivanja. Nadam se da će ovo biti prvi susret od mnogih budućih u kojima će SAD blisko sarađivati s Evropskom unijom na tom pitanju”, rekao je Kofi za Glas Amerike.