Dokumentarna izložba „Tanjug javlja – rat je završen”, na kojoj su prvi put publici prikazane fotografije velike istorijske vrednosti, a na kojima se može videti kako je izgledala Jugoslavija neposredno pre i posle oslobođenja u Drugom svetkom ratu, traje u Muzeju Jugoslavije od 5. jula i sada je obogaćena jednim novim segmentom. Svi koji posete ovaj, inače popularni muzej od danas mogu da se upoznaju kroz video-snimke u okviru postavke i sa interpretacijama različitih istraživača čija je namera bila da dodatno osvetle neke od ključnih događaja i fenomena iz perioda od oktobra 1944. do novembra 1945. godine koji su zabeleženi okom objektiva.
Nakon što je obiman fotografski materijal prvobitno predstavljen u integralnoj formi, kustosi Radovan Cukić i Milica Tomić odlučili su da glas daju i istoričarima, istoričarima umetnosti i teoretičarima fotografije koji su imali prilike da ga u prethodnom periodu istražuju. Oni nude moguća tumačenja fotografija, dublje uranjavanje u izabrane studije slučaja, ali i spoznaju koji su sve to načini analiza fotografskog materijala kao nezamenjivog vizuelnog svedočanstva minule epohe. U pomenutim video-materijalima, koji su osim na postavci dostupni i na muzejskom jutjub kanalu, govore: istoričarka umetnosti prof. dr Milanka Todić, istoričar Bojan Dimitrijević, istoričarka Nataša Mataušić i vizuelni umetnik Davor Konjikušić.
Milanka Todić detaljno analizira fotografiju Koče Popovića sa velikog mitinga posvećenog emancipaciji žena, dok Dimitrijević akcenat stavlja na atmosferu i vojnu tehniku, kako partizanskih, nemačkih, tako i NDH snaga, zatečenih na ulicama Beograda i Zagreba u prvim danima nakon oslobođenja.
Nataša Mataušić bavi se sadržajem fotografija kozaračke dece, premeštene iz ustaških sabirnih logora nedaleko od Jasenovca u Sisak zahvaljujući Dijani Budisavljević, a Konjikušić studira portrete radnica i radnika Tanjuga i skreće pažnju i na samu fotografiju kao medij, odnosno na ulogu i značaj arhivske fotografije.
Izložba će biti otvorena do 30. septembra.