Usred jula procvetala višnja. I dok su već odavno tamnocrveni plodovi ove voćke završili u sokovima, džemovima, slatku ili zamrzivaču, jedna višnja u Sremčici odlučila je da ponovo procveta, a možda i donese plod. Cvetanje voća usred leta nije uobičajeno, a u narodu ga mnogi povezuju i sa najavom hladne zime. Stručnjaci kažu da to baš nema mnogo veze sa vremenskom prognozom, već – verovali ili ne – sa hormonima.
– Cvetanje voća usred leta je izuzetak i rezultat je nedostatka hormona kod biljke. To znači da je biljka najverovatnije obolela i da nema dovoljno hormona koji bi sprečili otvaranje pupoljaka i cvetanje u julu. Voćka se „oseća zbunjeno” jer ne može da ih proizvede dovoljno pa se dogodi da jedan njen deo ili ponekad i celo stablo razviju cvet. Ovo je zanimljiva, ali po voće štetna pojava. Na ovaj način biljka se istroši što može značiti da će sledeće godine podbaciti sa rodom – objasnio je Nenad Magazin, profesor voćarstva sa Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu.
Osim ljudi i životinja, i biljke proizvode prirodne hormone kojima regulišu rast i razvoj. Oni mogu da budu proizvedeni u svim delovima biljke. Primera radi, u vrhovima grana proizvode se hormoni auksini koji stimulišu rast korena, a u vrhovima korenova citokinini koji stimulišu rast grana. Ako je iz nekog razloga vrh grane oštećen i nema auksina, na drugim delovima te grane može doći do formiranja cvetova i listova iz pupoljaka koji bi trebalo da se otvore tek iduće godine.