Žitelji Palilule, Novog Beograda, Čukarice, Zemuna, Zvezdare, Batajnice… ovih dana se „rvu” i sa letećim krvopijama. Komaraca ima na sve strane, a u nekim delovima grada, naročito uz reke, u rojevima nasrću na sugrađane. Mnogi tvrde da ih odavno nije bilo više. Razlog za povećanu brojnost, kako su objasnili u JKP „Gradska čistoća”, jeste to što su običnim domaćim komarcima u „goste” stigli i šumski, kojih inače u ovom periodu ne bi trebalo da bude pa sada udruženi ubadaju sve što im se nađe na putu. Zbog toga u ovom preduzeću nastavljaju borbu. I juče su zaposleni u Sektoru ekologije i unapređenja životne sredine suzbijali odrasle forme komaraca i sa zemlje i sa reka. Za ove tretmane prethodna dva dana su bila dobra što se tiče vremenskih prilika.
Prskanje komaraca juče je obavljeno u Sremčici, Bojčinskoj šumi, Progaru, Nautičkom selu, naseljima 13. maj, Soko salaš, Batajnici, Zemun-polju, Novoj Galenici, Plavim horizontima, Altini, Zemunu – Gornji i Donji grad, naseljima Sava Kovačević i Sutjeska, Bačkom Iloviku, Kalvariji, Vojnom putu i Novom gradu. Pokriven je i potez od Pupinovog mosta pa sve do ušća Save u Dunav, kao i Ratno ostrvo
U borbi protiv komaraca Sektor za ekologiju primenjuje nekoliko načina. Među njima su takozvano hladno i termalno zamagljivanje. Ove vrste tretiranja odnosno prskanja uglavnom se sprovode na kopnu, a od ove godine počelo se i sa termalnim zamagljivanjem sa reka.
– Dimni generatori se postavljaju na čamce čime se olakšava pristup glavnim žarištima i staništima komaraca, a velike količine magle koje dugo ostaju u vazduhu iznad površine vode i obalskog rastinja u produženom kontaktu sa komarcima omogućavaju njihovo efikasnije suzbijanje – kažu u Sektoru za ekologiju.
Hladno zamagljivanje radi se uređajima sa zemlje tako što se iz raspršivača izbacuje biocidno sredstvo u prečniku od 12 metara, odnosno tretira se šest metara sa jedne i šest metara da druge strane vozila na kome se nalazi uređaj. Ovaj način prskanja se uglavnom primenjuje u urbanim zonama grada.
Termalno zamagljivanje se radi takozvanim termalnim fogerima, odnosno uređajima za raspršivanje magle. Upravo oni stvaraju veliku količinu magle koja lagano pada. To znači da duže ostaje u kontaktu sa komarcima. Ovakav način tretiranja komaraca koristi se u predelima obraslim zelenilom jer gusta magla može da se „zavuče” u rastinje i deluje na krvopije.
Za ovu sedmicu bilo je i najava da bi se protiv krilatih napasnika mogla dići i avijacija, ali taj korak trenutno zavisi od meteoroloških uslova. Pošto je narednih dana najavljeno nestabilno vreme sa mogućom kišom i pljuskovima, poletanje eskadrile u okršaj sa komarcima zavisi od pogleda u nebo.
Ako ne bude kiše i vetra, u planu je da se podignu četiri aviona JAT-ove privredne avijacije. Ti avioni bi tretirali isključivo nenaseljene površine u gradu. U svaki avion može da stane oko 1.000 litara biocidnog rastvora, a dnevno jedan avion može da tretira 2.000 hektara.
– Mi ćemo dva dana pre podizanja aviona izdati saopštenje, zbog čega apelujemo na pčelare da narednih dana prate informacije kako bi blagovremeno pre prskanja zatvorili pčele – ističu JKP „Gradska čistoća”.
Ekipe Sektora ekologije i unapređenja životne sredine u borbi protiv komaraca tretirale su do juče 72.000 hektara na 17 opština, dok se monitoring svakodnevno obavlja na teritoriji Beograda na minimum 16 lokacija dnevno na kojima se postavljaju klopke za ove insekte, odnosno oko 140 klopki na mesečnom nivou.
Sugrađani svakog radnog dana od 7 do 15 časova mogu da prijave lokacije na kojima primete povećano prisustvo komaraca pozivom na besplatan broj telefona 0800-000807 ili elektronskom poštom na adresu ekologija@gradskacistoca.rs.