Od našeg stalnog dopisnika
Banjaluka – Kako je SNS Aleksandra Vučića pobrao rekordne simpatije u Republici Srpskoj, tema je kojom se bave pojedini banjalučki mediji, nakon što je brojanje glasova pokazalo da je između 80 i 90 odsto građana u tom entitetu, kao i BiH, na biralištima podržalo srpsku vladajuću partiju.
Po mišljenju analitičara, razlozi za takvo opredeljenje građana su višeslojni, te navode da, iako broj glasača nije veliki – nešto više od 4.000 u BiH, od toga oko 3.500 u RS – smatraju da predstavlja dovoljno reprezentativan uzorak da se oslika generalno raspoloženje srpskog naroda s ove strane Drine.
Politikolog Vlade Simović za naš list kaže: „Postoji prilična emotivna uvezanost između Srbije i RS. Motivi birača iz Srpske nisu usko interesni, oni prevashodno imaju potrebu da utiču na stabilnost Srbije. Mišljenje koje dominira u ovdašnjoj javnosti jeste da je aktuelna pozicija Beograda garant stabilnosti u regionu i napretka Srbije. U tome građani RS pronalaze i interes, jer sa jakom Srbijom i RS je svesna ojačavanja vlastite pozicije na zapadnom Balkanu”.
Posebno se naglašava velika izlaznost u RS i BiH od oko 90 odsto. Pozadina razloga za raspoloženje birača ne pronalazi se samo u izdvajanjima koja Srbija minulih godina obezbeđuje za Drvar, Srebrenicu, Istočno Sarajevo i druge opštine u RS, već, kako je za „Evroblic” ocenio Nenad Stevandić, lider Ujedinjene Srpske, građani u Srpskoj veruju da Srbija stasava u „balkanskog ekonomskog tigra”, što je razvoj situacije kakav imponuje srpkom narodu s ove strane Drine. Stevandić je podsetio da je Vučić otvorio fabriku u Drvaru u FBiH i pomogao četiri srpske opštine u tom entitetu, dok su se širom RS uz pomoć Srbije gradila obdaništa, škole, putevi... Deo analitičara smatra kako se građani BiH nisu opredeljivali na osnovu procene ekonomskog stanja u samoj Srbiji – jer su lišeni procene realne situacije i životnih tema koje vladaju u susednoj državi – već da, kako tvrde, simpatije stiču na osnovu zaključaka koje izvlače iz medijskih izveštaja o strateškim nacionalnim temama, poput Kosova, odnosa Srbije sa svetom, držanja Beograda u spoljnopolitičkoj areni, te političke i ekonomske podrške Srpskoj. Drugi smatraju da se sud javnosti dobrim delom zasnovao baš na projektima kao što su auto-putevi i strane investicije u srpsku privredu.
„Pozadina nije isključivo emotivna, već delom i interesna. Ljudi u RS žele saradnju sa Srbijom. Procenjuje se da Srpskoj za očuvanje dejtonskih nadležnosti odgovara što stabilnija Srbija. Takođe, stabilna vlada u Beogradu je dobar pregovarač s vladama u regionu, što Srpskoj u političkom kontekstu i te kako odgovara”, zaključuje Vlade Simović.
Poslanici iz vladajuće partije u RS ocenili su kako je ogromna podrška SNS-u rezultat rada vlasti u Srbiji i proizvod dobrih odnosa Beograda i Banjaluke. S druge strane, neki analitičari cene da je ishod glasanja delom uslovljen sentimentom kakav građani RS imaju prema Srbiji, koji se delimično ispoljava prema onom ko je trenutno na vlasti u Beogradu, mada prevladava uverenje da je presudilo to što se nekoliko godina s političkih sastanaka rukovodstava s obe strane prešlo na investicije u infrastrukturu, uz poseban naglasak na to da je bilo i najava velikih zajedničkih projekata, što su poslovi na koje srpski narod u BiH gleda blagonaklono i uz izražena očekivanja. Najpre, navode, kad je reč o auto-putu Beograd–Sarajevo, čija oba kraka prolaze kroz RS, od kojih će jedan biti veza s Banjalukom. Infrastruktura i energetika, kako ocenjuju ekonomisti, preduslovi su da i druge zajedničke investicije uzmu maha u svim privrednim i kulturnim oblastima, što su stremljenja koja nailaze na neskrivene simpatije u RS.
Politikolog Vojislav Savić ocenjuje za naš list kako je pored vidljivih i opipljivih investicija u vreme aktuelne vlasti, u periodu do dolaska na vlast Vučića i SNS-a bilo nekoliko poteza od strane dotadašnje vlasti koji su stvorili negativnu sliku o namerama Beograda prema Srpskoj. „Tako da je Vučić svojom retorikom od samog početka pridobio simpatije naroda s ove strane Drine i na tom talasu se održao i tokom prethodnih nekoliko godina.”