Pod njihovim budnim okom okončana je rekonstrukcija „Pobednika”, Spomenika zahvalnosti Francuskoj, Malog i Velikog stepeništa u parku Kalemegdan, Česme Mehmed-paše Sokolovića, Damad Ali-pašinog turbeta na Beogradskoj tvrđavi, fasada zgrade Glavne železničke stanice... Pratili su radove na Narodnom muzeju, Muzeju savremene umetnosti, Domu Narodne skupštine i Narodnom pozorištu. Bez njihove kontrole nije mogla da prođe ni obnova fasada na Kosančićevom vencu, u Skadarliji, na Trgu republike, u užem jezgru Zemuna... Sve to je samo delić poslova koji se našao u agendi Zavoda za zaštitu spomenika kulture Beograda u proteklih šest decenija. Danas neće ugasiti 60 svećica na rođendanskoj torti jer je korona, kako kažu, proslavu odložila za septembar, kada će jubilej obeležiti monografijom, izložbom i svečanom akademijom. Ali danas će kao dar građanima i poslovnim saradnicima pokloniti mapu nepokretnih kulturnih dobara i spomenika u javnom prostoru u elektronskom obliku na internet stranici Zavoda.
Osim restauracije osmatračkih paviljona Astronomske opservatorije na Zvezdari koja je u toku, u Zavodu se nadaju da će uskoro početi obnova Umetničkog paviljona „Cvijeta Zuzorić” i Groblja oslobodiocima Beograda
– To je kruna trogodišnjeg rada na predstavljanju kulturnog nasleđa svake pojedinačne opštine Beograda. Uzimajući u obzir teritorijalnu rasprostranjenost i brojnost nepokretnih kulturnih dobara prestonice, njihovu jedinstvenost, posebnost i turistički potencijal, od 2018. do danas predstavili smo nasleđe svih sedamnaest opština. Na geografsko-topografskim kartama mapirana je spomenička baština sa svojom lokacijom, vizuelnim prikazom i sažetim opisom – navodi se u saopštenju Zavoda i dodaje da se njihov rad najbolje prepoznaje kroz 434 utvrđena kulturna dobra na teritoriji grada, među kojima su spomenici kulture, arheološka nalazišta i znamenita mesta i 12 prostorno kulturno-istorijskih celina koje su svedoci istorije i trajanja Beograda.

Bogato i brojno spomeničko nasleđe prezentovano je i popularizovano nizom izložbi, monografija, studija, kataloga i naučnim časopisom „Nasleđe” čiji je 20. broj objavljen prošle godine.
Zavod za zaštitu spomenika kulture Beograda osnovao je Narodni odbor grada Beograda 27. maja 1960. godine, sa idejom da se stara o kulturnom nasleđu glavnog grada, da proučava, dokumentuje i štiti nepokretna kulturna dobra.