Kultura je duhovna hrana. Zbog fizičke izolacije izazvane virusom korona, mnogi su se osećali skučeno. Ne toliko što su boravili u kući, koliko zbog nemogućnosti da odu na izložbu, pogledaju predstavu, čuju predavanje ili učestvuju na nekoj radionici. Kada su sredinom ovog meseca muzeji, galerije, biblioteke i druge ustanove kulture otvorili vrata za posetioce, publika je krenula u „goste”. Preporučene mere opreza zbog pandemije i posle ukidanja vanrednog stanja se podrazumevaju, a uglavnom se i poštuju. Naviknuti da brinu o svom zdravlju i zdravlju ljudi iz okruženja, poklonici kulture na otvaranje ili obilazak već postojećih izložbi dolaze zaštićeni higijenskim maskama, nose rukavice, a umesto rukovanja i zagrljaja dodiruju se laktovima.
Poštovaoci dela Milana Konjovića od 19. maja ne propuštaju priliku da dođu u Veliku galeriju Doma Vojske Srbije gde je upriličen obilazak retrospektivne izložbe slika i pastela ovog umetnika. Na ulazu je obavezna dezinfekcija obuće i ruku, a stoji i obaveštenje: „Molimo posetioce da poštuju mere zaštite i koriste zaštitnu opremu (maske i rukavice) i održavaju fizičku distancu.” Toga se, kako kažu zaposleni, bez izuzetka svi pridržavaju. Oni napominju da grupnih dolazaka nema, ali da dnevno kroz galeriju prošeta pedesetak sugrađana različitih generacija. Interesuju se za kataloge, a izaberu i kišobrane sa potpisom Konjovića.

Narodni muzej ima poneku individualnu posetu. Njihov rad usmeren je i dalje vrlo aktivno na veb stranu i društvene mreže ove institucije gde je omogućeno upoznavanje sa brojnim zanimljivim sadržajima, a kako kaže viši kustos Lidija Ham, tu je i novi program kratkih video-vođenja kroz stalnu postavku. Lidija ističe da će se u uobičajeni tok vraćati postepeno, u skladu za zakonski propisanim merama jer valja imati na umu da pandemija još traje. A dok ne bude proglašen njen kraj, fizički neće biti kustoskih vođenja, predavanja i radionica za decu i odrasle.
Pod krovom Kulturnog centra Beograda od ponedeljka se ponovo mogu videti tri izložbe koje su bile otvorene pre uvođenja vanrednog stanja. Ratko Rakin, zadužen za odnose s javnošću, zapaža da svraćaju oni koji su već upoznati sa ovim postavkama pa sada kada gužvi nema mogu lagano i da ih „analiziraju” u tri različita prostora do četvrtog juna, od podneva do 18 časova, svakog dana osim nedelje. U „Artgetu” se može pogledati dokumentarna fotografska priča Stefana i Boška Đorđevića „Dnevnik o mami”, u Likovnoj galeriji su ambijentalne instalacije i slikarski radovi Vesne Golubović „Odakle i kuda” i u „Podrumu” izložba Jael Serlin čija je kustoskinja Gabi Hamburg Fima.
Ko prođe kroz Skadarliju, od prošle sedmice može da svrati i u Kuću Đure Jakšića, gde je u toku izložba vizuelnih umetnika Bojana Jeftića i Ane Cakić. Iako je ovaj kutak, omiljen i turistima i izlagačima, uvek bio dupke pun, sada su, kako kaže Rade Marković, organizator kulturnog programa, drugi aršini. Ulazi se po dvoje-troje, maske su obavezne i nema dužeg zadržavanja jer ispred vrata je uvek nekoliko onih koji čekaju da uđu.

A da uđu u kompleks Muzeja Jugoslavije na Dan mladosti čekali su mnogi, neki strpljivo, neki uz negodovanje, jer se čekanje oteglo. Iz ove ustanove kažu da je do 18 sati bilo oko hiljadu posetilaca, među njima delegacije koje poštuju Titov lik i delo, penzioneri, stari, mladi, pa i porodice sa decom i bebama u kolicima. Nekolicina je došla iz regiona. Tamara Marković, saradnik u Muzeju, napominje da niko nije mogao ući bez maske i rukavica, a kroz Kuću cveća prolazilo je istovremeno do dvadesetak osoba. Zadržavanja nije bilo. Park skulptura bio je takođe zanimljiv gostima pa su tu poželeli i da se fotografišu. U ovom muzejskom kompleksu još za posetu nije otvoren Muzej 25. maj i zgrada starog muzeja.
I Muzej afričke umetnosti ove sedmice ugostio je svoje poštovaoce, prvi put posle vanrednog stanja. Direktorka Marija Aleksić napominje da je reč o individualnim posetama i da se ovde poštuju sve mere koje su naložene u zaštiti od kovida 19. Kada nevidljivi neprijatelj potpuno ustukne, grupne posete i programi po kojima je ova ustanova poznata biće ponovo oživljeni.

U Kulturni centar „Grad” dolaze oni koji žele da uživaju u ovoj savamalskoj bašti do 23 sata uz poštovanje fizičke distance. Programi uživo još nisu počeli, ali se postavljaju svakog vikenda na digitalnoj platformi.
Kulturni život u prestonici lagano se vraća u svoj tok, a od poštovanja mera i brige za zdravlje zavisi da li će sve uskoro biti isto kao pre.