Organizacija njihovog sastanka gotovo da je bila „nemoguća misija”, razmenjivale su se teške reči i oštre poruke, a onda su se u nedelju dana najpre sastali na mostu koji spaja podeljeni grad, pa potom obavili i telefonske konsultacije, piše Bi-Bi-Si povodom susreta gradonačelnika severnog i južnog dela Kosovske Mitrovice, Gorana Rakića i Agima Bahtirija.
Ta slika dijaloga dvojice gradonačelnika predstavlja novu realnost na Kosovu, ocenjuje Bi-Bi-Si.
„Ovo je vreme kada ne treba da se delimo po nacionalnosti, veri ili političkom opredeljenju, jer ni koronavirus ne poznaje te razlike”, kaže direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić, a Sami Uka iz prištinskog ministarstva zdravlja ukazuje da je reč o pandemiji, da koronavirus ne prepoznaje političke razlike ni granice i da zato „moramo svi zajedno da se borimo”, prenosi Tanjug.
Ipak, Srbija i Kosovo neke stvari nastavljaju da rade odvojeno, poput evidencije obavljenih analiza u laboratorijama u Beogradu i Prištini, navodi Bi-Bi-Si.
Institut za javno zdravlje Kosova 6. aprila beleži 165 registrovanih slučajeva, tri preminula i 24 oporavljena pacijenta na teritoriji Kosova.
Krizni štab u severnom delu Kosovske Mitrovice saopštio je 6. aprila da je registrovao 33 slučaja zaraze i jednog preminulog pacijenta u opštinama sa srpskom većinom.
Dok je komunikacija Beograda i Prištine dvosmerna, u javnost se i dalje šalju odvojeni podaci o broju umrlih, zaraženih i oporavljenih pacijenata, navodi Bi-Bi-Si.
„Mi svakodnevno vodimo evidenciju o broju novoobolelih u većinski srpskim sredinama, a Priština vodi svoje evidencije o zaraženima u albanskim sredinama. Međutim, mi nemamo načina da proverimo u kolikoj meri su informacije Prištine pouzdane”, kaže Đurić.
On navodi da je sa Prištinom postojala komunikacija.
„Priština je u pojedinim sredinama pomogla da se naši građani testiraju, kao što smo i mi njima pomogli da kamioni sa osnovnim životnim namirnicama stignu i u albanske sredine na Kosovu”, ističe Đurić.
On ukazuje da izazov pred nama nameće potrebu da se svakodnevno rešavaju problemi koji iskrsavaju, poput prelaska saniteta i pacijenata preko administrativne linije ili dopremanja lekova i medicinskog materijala.