Vojni i poljoprivredni penzioneri martovsku penziju primiće 4. i 6. aprila, dok će penzioneri Fonda PIO zaposlenih i bivših jugoslovenskih republika novac dobiti 10. aprila. Svima njima će penzija biti isplaćena odjednom, a ne iz dva dela. Osim toga za sve njih 10. aprila stiže i jednokratna pomoć države od po 4.000 dinara.
Penzioneri samostalci su svoje martovske penzije već primili.
Ono što je, međutim, ostalo kao nejasnoća i zbog čega se veliki broj najstarijih i dalje javlja za pojašnjenje jeste privremeno ovlašćenje.
Penzionerka iz Smedereva koja ima 92 godine odavno je ovlastila svog sina da joj podiže penziju. Nevolja je sada što i sin ima 68 godina i ne sme ni on više da izlazi iz svoje kuće i podiže novac za majku i sebe. Zato ova penzionerka pita da li ima pravo da ovlasti nekog drugog ko bi i za nju i za sina ubuduće podizao penziju.
Đorđe Popović, advokat, kaže da, ukoliko punomoćnik nije u prilici da podigne novac, kako je to činio ranije, penzioner (znači njegova majka u ovom slučaju) treba da potpiše novo punomoćje s nekim potpuno trećim licem u koje ova penzionerka ima poverenja.
To punomoćje se daje u formi koja je prilagođena trenutnoj vanrednoj situaciji, znači jednokratno je i ne mora da bude overeno.
U tom punomoćju penzioner koji ga potpisuje mora da navede da je raniji stalni punomoćnik sprečen da za nju podiže novac i da je zato morala da potpiše novo jednokratno punomoćje, objašnjava Popović.
Istovremeno, on kaže da bi u ovom slučaju i sin, koji je, dakle, stariji od 65 godina, pa ni za sebe ne može da podiže novac više, trebalo da da punomoćje tom novoizabranom koji će donositi novac.
On (sin) bi trebalo da napiše vanredno punomoćje u kome navodi zašto on više ne može da podiže novac za svoju majku i da sve to priloži banci ili pošti u kojoj novac podiže.
Ukoliko bi u ovom slučaju i majka i sin da im isti punomoćnik ubuduće donosi penziju, onda bi i sin morao na isti način da potpiše ovo ovlašćenje s novim „donosiocem para”, objašnjava ovaj advokat.
Važno je da se zna da je ovo ovlašćenje jednokratno, da ostaje banci ili pošti kada se novac preuzima i da mora da se potpisuje svaki mesec pred novo podizanje penzija.
U svakom tom ovlašćenju moraju da se navedu lični podaci penzionera i novčani iznos koji želi da se podigne, ali ukupno ne više od 80.000 dinara kako ne bi bilo zloupotreba.
Oni koji do sada još nisu nikoga ovlastili da im podiže penziju jer su to sami mogli, uradiće ovo na isti način i ovlastiće nekog u koga imaju poverenje i, uz tačno definisan iznos koji žele da im se podigne od penzije, daće banci jedan primerak tog ovlašćenja.Banka će, kako je više puta i rečeno, kontaktirati s penzionerom telefonom radi provere ovog punomoćja.