Od kako je virus korona počeo da se širi i Bliskim istokom, oružje je zaćutalo, a zakleti rivali sarađuju u borbi protiv nevidljivog neprijatelja.
Od Irana do Libije, od Sirije do Jemena, od Izraela do Libana, palestinske Zapadne obale i Gaze, broj nasilnih incidenata dramatično se smanjio. Strah od nepoznatog gotovo da je zamrznuo konflikte u najturbulentnijem delu sveta.
Neprijatelji su posvećeni virusnoj krizi. Ne zanima ih da odgovore na povremene provokacije. Poslednjih nedelja popustila je zapaljiva retorika, svodeći se na neuobičajeno male doze agresije. Prihvaćeno je izmenjeno ponašanje, bez obzira na to da li nacionalni lideri i komandanti raznih milicija zaista brinu o zdravlju svojih sunarodnika ili se plaše da bi svaki nepromišljen korak u vremenima korone mogao da uzazove bes i ugrozi im pozicije.
Izdaju se sasvim neočekivana saopštenja. Islamska država je svojim preostalim borcima poslala uputstva koja su gotovo identična savetima Svetske zdravstvene organizacije: perite ruke, izbegavajte putovanja za Evropu. Islamistima je, naravno, poručeno da se uzdaju u Alaha.
U državama regiona, sa snažnom tradicijom vojnih vlasti, ljudi se oslanjaju na armiju, koja u vremenima krize pomaže civilnom sektoru.
Iran je, posle Kine i Italije, treća najteže pogođena zemlja. Revolucionarna garda, vojska i policija mobilisane su u borbi protiv virusa. Uprkos teorijama zavere koje za epidemiju optužuju Izrael, veliki ajatolah Naser Mekarem Širazi nedavno je čak izjavio da je dopuštena upotreba izraelskih lekova „ukoliko nema druge alternative”. U to vreme raščulo se da je izraelski Institut za biološka istraživanja proizveo vakcinu protiv korone.
Procena je da se upravo iz iranskog žarišta virus u znatnoj meri proširio Bliskim istokom, uključujući i zemlje Zaliva, ali kovid 19 je istovremeno zaustavio slanje dodatnih iranskih trupa za Siriju, Irak, Liban i Jemen, a u nekim slučajevima te snage su i smanjene.
U Izraelu, koji ima moćnu armiju, razvijenu tehnologiju i nauku na vrhunskom nivou, vojska je ta koja nadgleda tri glavna centra u kojima se leče pacijenti zaraženi koronom. Time se oslobađaju bolnički kreveti za teže slučajeve. Kao što je na ulicama Njujorka mobilisana Nacionalna garda, a po Srbiji vojska, 2.000 izraelskih rezervista pozvano je da budu pripravni u slučaju potrebe.
Obaveštajne službe Mosad, Šin Bet i Aman pozvane su da se prilagode novoj realnosti: da minimiziraju rad s ljudima na terenu i usmere se na prikupljanje podataka korišćenjem tehnologije.
U Libanu, regularna vojska i milicija Hezbolah zajednički su angažovane na frontu protiv korone. Hezbolasi i Izrael poštuju defakto primirje iza kojeg stoji virus.
Palestinske vlasti sa Zapadne obale i Hamasove u Gazi procenjuju da nije vreme za bilo kakve akcije protiv Izraela. Štaviše, održavaju sve neophodne kontakte sa zdravstvenim vlastima Izraela. Medicinski timovi sa Zapadne obale i iz Izraela razmenjuju informacije, a Hamasu u Gazi Izrael je poslao medicinsku opremu.
Nasilje ipak nije svedeno na nulu. Dvojica američkih i jedan britanski vojnik ubijeni su u Iraku, a u uzvratnom udaru američkih dronova ubijeno je više pripadnika iračke šiitske milicije. Tvrdi se – i jedan viši iranski oficir. Na Zapadnoj obali izraelske snage ubile su palestinskog dečaka.
Pomisliti da će korona stvoriti neki sasvim nov Bliski istok bilo bi više nego nerealno. Primirja su privremena. Kad virus bude pobeđen, svi akteri vratiće se borbama i međusobnim animozitetima.
„Ipak, ne bi bilo potpuno utopijski nadati se da će vanredno stanje oko virusa korona proizvesti male pukotine u zidu mržnje, podsećajući sve narode Bliskog istoka na to koliko je život krhak i kako smrt od pandemije ne pravi razliku među ideologijama”, piše izraelski „Harec”.