Nacionalni dan borbe protiv duvanskog dima čija je ideja da upozori na štetnost pušenja i izlaganja dimu cigareta obeležava se danas pod sloganom „Život bez duvanskog dima – za bolju budućnost novih generacija”.
Jedan od načina da se ukaže na opasnosti uživanja u ovom poroku biće i inicijativa „Nepušački lokali u Beogradu” koju organizuju Kulturni centar „Grad” i Gradski zavod za javno zdravlje.
– Želimo da bar na jedno popodne shvatimo koliko je vazduh u velikoj većini lokala zagađeniji od ovoga napolju za koji smo se svi saglasili da i te kako škodi zdravlju. Pozivamo sve koji misle o svom, ali i o zdravlju kolega i gostiju, da se simbolično priključe ovoj akciji i posavetuju sve oko sebe da se u barovima, kafeima i restoranima na nekoliko sati suzdrže od dima – kažu iz KC „Grad” i dodaju da je njihov predlog da cigarete ugasimo bar u periodu od 17 do 20 časova.
Datum posvećen borbi protiv nikotina obeležiće i Dom zdravlja „Voždovac” koji će u organizaciji Službe za polivalentnu patronažu od 7.30 do 10 časova u Ustaničkoj 16, u holu kod laboratorije otvoriti „Kutak zdravlja”. Ovde će svi zainteresovani moći da ispitaju stepen nikotinske zavisnosti, da saznaju kako ostaviti pušenje i unaprediti zdravlje, ali i da dobiju promotivni materijal „Vaš vodič za odvikavanje od pušenja”.
Svake godine ovaj datum obeležava i Zavod za zdravstvenu zaštitu studenata, a danas će u njihovim prostorijama u Krunskoj 57 biti organizovani besplatni spirometrijski pregledi koji će trajati od 8 do 18 časova. Na ovo testiranje pozvani su svi građani, bilo da su mlađi, stariji, nepušači ili pušači.
– Oni će ovde moći da provere funkciju pluća i da porazgovaraju sa lekarima. Kod pušača ćemo raditi testove kojima ćemo utvrditi njihovu zavisnost od nikotina, a pokušaćemo da saznamo i šta ih vezuje za tu ružnu naviku i koliko su spremni da počnu odvikavanje od pušenja. Tako dobijene podatke uporedićemo sa rezultatima dobijenim prethodnih godina – kaže primarijus dr Snežana Stojanović Ristić, načelnica službe opšte medicine Studentske poliklinike. Ona dodaje da je namera ove ustanove i osnivanje savetovališta za odvikavanje od pušenja, ali ističe da je sa studentskom populacijom najvažnije raditi na preventivi.
Jer na pušenje je, prema njihovim podacima, „navučena” jedna trećina studenata, a u duvanskom dimu uživa nešto više žena nego muškaraca. Svoju prvu cigaretu većina njih zapali na prelazu između osnovne u srednju školu.
– Povuče ih društvo, i da se ne bi izdvajali i da bi se lakše uklopili u grupu, mladi ljudi počnu sa jednom po jednom cigaretom i tako nastave. U proseku puše između pola i cele paklice, a na to dosta utiče i cena cigareta, odnosno to što nemaju baš mnogo materijalnih mogućnosti. U razgovoru sa lekarom većina studenata kaže da je spremna da napusti pušenje, ali to je ipak dugotrajan proces koji zahteva kontinuiranu podršku kako izabranog lekara, tako i porodice i vršnjaka – objašnjava dr Stojanović Ristić.
Dokazano je, upozorava doktorka, da u duvanskom dimu ima više od 7.000 različitih čestica, a da je osim nikotina, koji dovodi do zavisnosti, tu i između 50 i 70 kancerogenih materija.
– Duvanski dim dovodi do povećanja broja obolelih i od kancerogenih bolesti i od bolesti disajnih puteva, kao što su astma i hronična opstruktivna bolest pluća, ali i od malignih oboljenja... Dugotrajno pušenje utiče i na reproduktivne organe mladih, a duvanskim dimom ugrožena su i deca pušača – ističe načelnica službe opšte medicine Studentske poliklinike.
Ćaskanje bez duvana
Gradski zavod za javno zdravlje organizovaće u Rimskoj dvorani Biblioteke grada skup pod nazivom „Ćaskanje bez duvana”. Od 13 časova razgovaraće se o pušenju sa predstavnicima Gradskog zavoda, ali i stručnjacima iz Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut”, Republičke stručne komisije za kontrolu duvana i agencije „Propulsion”.