Ono što junski požar nije uspeo da uradi na napuštenoj kući u Karađorđevoj 7, januarski je dokrajčio prošlog vikenda. Zdanje koje je i pre ove dve vatrene stihije bilo oronulo i u vrlo lošem stanju sada je gotovo za rušenje. Druga vatra dodatno je uništila ranije propali krov, grede i noseće konstrukcije, pa iako sa ulice deluje da se ova kuća i dalje drži, kada se zaviri u njenu unutrašnjost jasno je da su joj dani odbrojani.
Posle drugog, prošlonedeljnog izbijanja vatre u Karađorđevoj 7, nezvanično se moglo čuti da su oba požara podmetnuta da bi zdanje koje je pre oko 130 godina podignuto po projektu arhitekte Konstantina Jovanovića bilo srušeno i da bi se taj plac oslobodio. Za sada je ipak sve ostalo na nagađanjima. I dalje se ne zna kako je ovoga puta došlo do izbijanja vatre, za razliku od letos. Tada je policija uhapsila K. Đ. (20) koja je osumnjičena da je namerno izazvala požar u jednospratnoj kući u Karađorđevoj 7.
Šta će se zaista desiti sa ovim zdanjem nije poznato, ali velika je šansa da će ono otići u zaborav ukoliko investitor u narednim godinama tu bude rešio da zida novu zgradu. Jer, ova kuća nije spomenik kulture pa potencijalni graditelj može da je sruši i neće imati obavezu da sačuva autentični izgled. Jedino će morati da vodi računa o dve stvari – da ne zida stambeno-poslovni objekat veći od četiri sprata i da se obrati Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture kako bi dobio uslove za izgradnju zato što se Karađorđeva 7 nalazi u granici zaštite Beogradske tvrđave, spomenika kulture od izuzetnog značaja. To će investitor morati da učini jer Zavod daje uslove za arhitektonsko oblikovanje fasade. Prema poslednjim informacijama, Zavodu se još niko nije obratio kada je reč o Karađorđevoj 7.
Ali, već sada je jasno da postoji velika šansa da će budući objekat na toj adresi prilično odskakati od suseda zidanih uglavnom pre Drugog svetskog rata. To potvrđuju moderne zgrade koje su poslednjih 10, 15 godina zauzele slobodne are u Karađorđevoj i na padini prema Pariskoj ulici i Kosančićevom vencu.
Zanimljivo je da je na neparnoj strani Karađorđeve, na kojoj se nalazi i oronula jednospratnica na broju 7, očuvana većina objekata izgrađenih pre Drugog svetskog rata. Deo njih je pre nekoliko godina obnovljen u akciji sređivanja starih fasada, ali drugi deo (od prostora nekadašnje Đumrukane ka Pariskoj) nije imao tu sreću. Da je i na potezu od placa buduće kuće „Kola” ka Pariskoj većina zgrada podignuta i pre rata, svedoče arhivske fotografije na kojima se jasno uočava prvobitni izgled tih zdanja.
Ali, pošto posle rata u njih nije ulagano i nisu detaljno obnovljene, već su prepuštene zubu vremena, gotovo sve do jedne su izgubile nekadašnju lepotu. Karađorđeva 7 to potvrđuje.
Smenjivali se brojni stanari
U Karađorđevoj 7 živela je Katarina Jovanović, filolog, koja se u Beograd preselila krajem 19. veka. U Drugom svetskom ratu kuća je bila napuštena, a posle toga u njoj se smenjuju brojni stanari tako što se bespravno useljavaju. Pre devet godina firma GDG inicirala je promenu plana za taj blok koji je, osim stambeno-poslovne zgrade, predvideo i stepenice i pešačku ulicu kao vezu Karađorđeve i Pariske. Ovaj objekat u toku restitucije nisu potraživali potomci starih vlasnika.