SOFIJA - Rusija je počela da šalje gas Bugarskoj, Grčkoj i Severnoj Makedoniji putem novog gasovoda „Turski tok”, objavio je „Bulgartransgaz” navodeći da je to način da se smanji isporuka preko Ukrajine.
Rusija gradi „Turski tok” i radi na udvostručenju kapaciteta gasovoda „Severni tok” kojim gas šalje preko Baltičkog mora u Nemačku u sklopu planova da zaobiđe Ukrajinu ka evropskom tržištu.
„Isporuke ruskog gasa ne samo za nas, nego i za Grčku i Severnu Makedoniju idu putem nove ulazne tačke (na našoj granici s Turskom)”, rekao je direktor Bulgartransgaza Vladimir Malinov, za bugarski nacionalni radio BNR.
Ruski Gasprom počeo je da šalje oko 3 milijarde kubnih metara gasa Bugarskoj putem Turskog toka 1. januara zamenivši dotadašnju rutu preko Ukrajine i Rumunije, prenosi Rojters.
Kako se navodi, „Gasprom” je prošle godine isporučio oko 3 milijarde kubnih metara gasa Grčkoj i oko 500.000 miliona Severnoj Makedoniji.
Malinov je rekao da taj Transbalkanski gasovod sada ne radi, ali i dodao da se mogao koristiti za slanje gasa Rumuniji, Moldaviji i Ukrajini ukoliko bude potražnje.
Rusija gradi „Turski tok” s dva cevovoda, svaki kapaciteta 15,75 milijardi kubnih metara gasa godišnje, prenosi Tanjug.
Prvi cevovod je namenjen Turskoj, a drugi će ići dalje, od Bugarske do Srbije i Mađarske.
Bugarska se nada da će moći da počne isporuku gasa Srbiji do maja i planira da izgradi celu deonicu do kraja godine.