Iako veliki svetski muzičari trenutno rado sviraju Betovena, jer se sledeće godine obeležava 250 godina od njegovog rođenja, to nije slučaj sa Borisom Berezovskim, ruskim klavirskim virtuozom. Ovaj slavni pijanista i stari znanac beogradske publike gostovaće 9. decembra u 20 časova u Kolarčevoj zadužbini, u ciklusu „Steinway& Sons”, sa delima Šostakoviča i Šopena. Bez obzira na to što tvrdi da je Betoven snažan kao sunce, ostavio ga je za neku drugu priliku. Doživećemo umetnika u dvostrukoj ulozi: kao solistu i kao dirigenta kamernog beogradskog orkestra „Muzikon”. Imali smo prilike do sada da slušamo ruskog pijanistu u našoj prestonici u triju, potom sa Simfonijskim orkestrima i solistički, a pamtimo ga kao nasmejanog i veoma opuštenog, na sceni i van nje.
Kad bih tri puta svirao isto delo Šopena, publika bi čula tri različite vrste muzike, jer je to njegova karakteristika. Ako frazu konstruišete drugačije i Šopen će uvek zvučati drugačije, iako svirate iste note. Volim raznolikost u programima, za razliku od onih posvećenih jednom kompozitoru. Mislim da su dosadili slušaocima. Koristim spoj različitih epoha i stilova i dela potpuno različitih autora. Ako moram da izdvojim onda bih spomenuo Debisija. Volim impresioniste i u muzici i u slikarstvu – često napominje slavni muzičar.
Posle gotovo dve decenije stalnog boravka u Zapadnoj Evropi, Boris Berezovski se sa porodicom, pre tri sezone preselio u Moskvu, gde provodi najviše vremena.
– Trenutno u Evropi postoje tri grada u kojima vredi živeti: London, Berlin i Moskva. Ipak bih Moskvu svrstao na prvo mesto, kad je reč o umetničkoj sceni. Velika je prednost kada sam kod kuće u Moskvi, razumem jezik, kulturu i narod bolje. Živeti tamo gde ste rođeni je luksuz koji nemaju svi – rekao je u intervjuima gostujući na jednom evropskom festivalu.
Berezovski se u svojoj pedesetoj godini ubraja među najpoznatije pijaniste, a uspešnu karijeru počeo je da gradi posle pobede na međunarodnom takmičenju „Čajkovski” osvojene pre tri decenije u Moskvi. Studirao je na moskovskom Konzervatorijumu, a debitovao je u Vigmor holu u Londonu. Nastupi sa najvećim svetskim orkestrima i dirigentima, u prestižnim koncertnim dvoranama i na uglednim festivalima, ali i brojni koncerti širom Rusije, kao i kontinuiran rad u kamernim sastavima i ogroman repertoar, samo su deo bogate biografije ovog muzičara.
– Pijanističke karijere se razlikuju, recimo u Americi me ne poznaju onoliko koliko je to slučaj u Evropi. Ovaj svet je veliki i svi možemo imati neku svoju karijeru – kaže novinarima skromno Boris Berezovski, koji se beogradskoj publici uvek rado vraća, jer je to obostrana ljubav koja se brižljivo neguje.