Stanari koji u svom domu u zgradi požele da organizuju slavlje to će morati da najave komšijama postavljanjem obaveštenja na vidnom mestu i to 48 sati pre početka veselja. Muzika i galama gostiju iz stana neće moći da traje do ujutru kao što je to do sada bio običaj, već samo do jedan sat posle ponoći. Osim toga, stanari će morati da zaključavaju kapije i ulazna vrata na zgradama, a upravnici zajednice stanara da zatvaraju prozore na stepeništima pre vremenskih nepogoda. Ovo su samo neke od novina u pravilniku o kućnom redu na koji čekalo se godinama. Njegovo nedavno usvajanje na sednici Skupštine grada izazvalo je oprečna mišljenja stanara, ali i upravnika zgrada.
– Jedna od značajnih novina kućnog reda je promena vremena predviđenog za odmor. Umesto da „kućni mir” u zgradi vlada od 13 do 17 časova, kao do sada, tišina će morati da se poštuje od 16 do 18 časova. U večernjim satima komšije apsolutni mir moraju poštovati od 22 časa do sedam sati ujutro radnim danima, dok će tišina u zgradi subotom morati da traje od 22 do osam sati, a nedeljom od 22 do deset. Popodnevni odmor vikendom predviđen je od 14 do 18 časova – kaže Ljubiša Banovački, predsednik Udruženja profesionalnih upravnika Beograda.
Ukoliko se toga ne pridržava, vlasnik stana može da plati kaznu od 5.000 dinara. Istim iznosom mogli bi da budu kažnjeni i stanari koji puše u liftu, kroz prozor ili sa balkona tresu posteljinu, stolnjake, krpe, bacaju ostatke hrane, kućno smeće...
– Kazna od 5.000 dinara zaprećena je i onim komšijama koji na neprilagođen način suše veš na terasi. To u stvari znači da će veš moći da se suši na balkonu, ali na sušilici, a ne da stanari pobijaju ankere za štrikove na plafonima i zidovima balkona. Žardinjere zbog bezbednosti neće više smeti da se stavljaju sa spoljne strane terasa i balkona – objašnjava Banovački.
Vozila će ubuduće moći da se parkiraju u dvorištu, ali samo ako tako odluči stambena zajednica i propiše način na koji će taj prostor biti uređen i ko će ga održavati.
I dalje ostaje na snazi odluka da zajedničke prostorije, posebno hodnici, ne smeju da budu zakrčeni stvarima.
– Novi propis je i da vlasnik koji kupi stan mora u roku od osam dana da promeni podatke u „Infostanu” i da ih dostavi upravniku. Dešavalo se da ljudi žive u stanu godinama, a da su u „Infostanu” prijavljeni sasvim drugi. Obaveza stanara je i da na ulaznim vratima jasno istaknu broj stana – kaže Banovački.
Neke odluke nisu iznenadile samo stanare, već i upravnike. Jedna od njih je i ona u kojoj stoji da upravnik mora da vodi računa da za vreme kiše, snega i drugih vremenskih nepogoda otvori na stepeništu, svetlarnicima, tavanu i podrumu budu zatvoreni.
– Po tom propisu, kazna u slučaju da su prozori otvoreni za vreme nepogoda za profesionalnog upravnika iznosi 20.000 dinara, za upravnika iz redova stanara 10.000, a za organizatora posla 120.000. Ovo je nelogičan propis jer se može dogoditi da upravnik zatvori sve otvore, a da ih neko u međuvremenu pre dolaska inspekcije otvori i da sankciju snosi upravnik ni kriv ni dužan – kaže Banovački.
Radno vreme vračarskih ugostitelja
Na poslednjoj sednici Skupštine grada donesena je odluka po kojoj ugostiteljski objekti za pružanje usluge hrane i pića na Vračaru u stambenim i stambeno-poslovnim zgradama ili na 50 metara vazdušnom linijom od njih mogu da rade od šest do 24 sata, a petkom i subotom od šest sati do jedan sat posle ponoći.
Vreme odmora
Radnim danima: od 16 do 18 časova i od 22 do sedam ujutru
Subotom: od 14 do 18 časova i noću od 22 do osam ujutru
Nedeljom: od 14 do 18 časova i od 22 do 10 ujutru