Za arheološku radionicu u Grockoj traži se „mesto više”, a organizuje je Centar za kulturu Grocka u saradnji sa Muzejom grada Beograda za odabranu grupu učenika škole „Ilija Garašanin” u Grockoj. Radionica je rezultat prethodne saradnje ovih ustanova na postavci Legata dr Aleksandra Kostića, kao i činjenice da se u opštini Grocka nalazi više od 80 arheoloških lokaliteta. Arheološko druženje đake upoznaje sa vrednostima u okruženju i poslom arheologa, ali i sa spremanjem arheoloških nalaza za izlaganje – u ovom slučaju, nalazi su iz bašte Rančićeve kuće.
Muzejski kustosi i arheolozi dr Miloš Spasić i Dragana Stojić sa decom rade na originalnom materijalu – arheološki nalazi koje obrađuju potiču sa iskopavanja iz bašte Rančićeve kuće 1974. godine.
Prilikom radova na rekonstrukciji i adaptaciji tada poluruševne Rančićeve kuće i zemljanih radova u njenoj bašti pojavile su se sumnje da se radi o višeslojnom arheološkom lokalitetu. A pošto su stručne službe već bile na licu mesta, otvorena je arheološka sonda u dvorištu, gde su redom, kao na torti, arheološki slojevi pokazali svoj sadržaj. Bili su to predmeti iz 19. i 20. veka, zatim turska keramika iz perioda od 16. do 18. veka, pa onda pretežno negleđosana keramika 15. veka, da bi se pored raznovrsnih predmeta svakodnevne namene arheološko iznenađenje nastavilo fragmentom vinčanske figurine i najdubljim slojem iz ranog neolita – starčevačkim nalazima.
Arheolozi smatraju da su pronađeni artefakti dokazni materijal za praćenje kontinuiteta u razvoju Grocke još od početka 15. veka do danas. Posle završetka arheološke radionice kojom rukovode kustosi Muzeja grada Beograda, deo arheološkog studijskog materijala koji se čuva u depou ovog muzeja biće izložen u Rančićevoj kući. Ispostavilo se da je ova lepotica narodnog neimarstva, pored toga što je kulturno dobro od velikog značaja i sedište Centra za kulturu – još i arheološki lokalitet.