Sećam se poslednjeg gostovanja u vašem gradu, kada sam svirao Bramsov prvi koncert s Beogradskom filharmonijom, pod dirigentskom palicom maestra Muhai Tanga. Publika je bila vrlo pažljiva tokom mog nastupa i nagradila me je entuzijastičkim aplauzom. Lutajući kroz Beograd, osetio sam se relaksirano, vaš grad nije konstruisan na savremen način, ali mi je to omogućilo da doživim njegovu kulturu, koja me je fascinirala. Zbog toga sam vrlo uzbuđen što se vraćam da nastupam pred divnom beogradskom publikom, kaže Niu Niu, dvadesetdvogodišnji kineski pijanista uoči koncerta u Kolarčevoj zadužbini, koji će biti održan večeras u 20 časova na 51. Bemusu.
Program koji ćemo čuti sadržaće jednu od Betovenovih sonata, jer se sledeće godine obeležava 250 godina od kompozitorovog rođenja, a tu su i dela Šopena, Šuberta, Lista. Umetnik kao nekadašnje muzičko čudo od deteta i dalje dostiže vrhunske domete, upravo se nalazi na svetskoj turneji i ima mnogo planova. Debitovao je u šestoj godini, a u osmoj je postao najmlađi student u istoriji Šangajskog konzervatorijuma. Po preseljenju u Ameriku 2014. primljen je na Džulijard, gde je diplomirao. Ugovore je potpisao za najveće diskografske kuće.
Note je naš sagovornik naučio od oca, koji mu je bio prvi učitelj, zato smo ga upitali kako je doživeo te roditeljske lekcije?
– Sećam se da je otac bio disciplinovan učitelj i da mi je pokazao kako da postavljam sebi male ciljeve, za svaku nedelju, i da ih postižem putem efektivne vežbe. Nastojao je da očuva kod mene ljubav i strast prema muzici, pa me je, osim što me je podučio da sviram klavir, uvek vodio na koncerte i puštao muziku kod kuće. Moguće da je moja strast prema klasici nastala baš u tom periodu. Posle mog prvog resitala, kada sam imao šest godina, osećao sam se mnogo sigurnije u vezi ove strasti. Kada sam stajao na bini, osećao sam uzbuđenje i sreću koju nikada ranije nisam doživeo i ta uzbuđenost i emocije koje sam mogao da prenesem putem svojih prstiju, kao i ta velika količina energije koju sam dobijao na bini učvrstili su moju želju da budem koncertni pijanista čitavog svog života – kaže Niu Niu.
Naš sagovornik je nastupao u značajnim svetskim dvoranama, pred velikim zvezdama i predsednicima država.
– Jedna od najvažnijih uspomena je možda upravo ta kada je princ Čarls bio u publici u Londonu, u Rojal Festival Holu, gde sam svirao kao devetogodišnjak. Na prijemu posle koncerta, izrazio je ljubav prema mojoj umetnosti i nadu da ću opet doći u London da nastupam. Njegove reči su bile ohrabrujuće za mene kao mladog pijanistu i toga se često setim i sada. Ispunjava me kad vidim ljude različitog socijalnog statusa i kulture kako uživaju u muzici na sličan način, kako svi mogu da imaju kratak predah i beg od svakodnevnog života kada dođu na koncert.
Kineski pijanista je trenutno na svetskoj turneji, o tome gde će gostovati, koje kompozitore voli i kakve planove ima u budućnosti kaže:
– Imao sam veliku turneju u Aziji, uključujući Japan, Koreju, zatim SAD prošle godine i ponovo se vraćam ovim zemljama, a putovaću i u nova mesta, uzimajući u obzir evropske države. Jedan od mojih omiljenih kompozitora je Šopen. Osećam da njegova muzika ima moć da prenese neko dublje značenje koje može da se poveže s kompleksnim ljudskim emocijama kroz relativno razumljiv muzički jezik. U budućnosti se nadam da ću svirati više koncerata s različitim dirigentima, orkestrima i kamernim sastavima.