Godine 1879. Kneževina Srbija i Turska zvanično su uspostavile diplomatske odnose. Još je knez Miloš dvadesetih godina 19. veka opštio sa Portom preko deputacija, a sticanjem autonomije Srbija dobija pravo da šalje predstavnika (kapućehaja) u Carigrad. Za prvog srpskog kapućehaju imenovan je Jovan Antić. Srpska agencija u Carigradu je 1869. pretvorena u diplomatsko zastupništvo, a nakon što je Srbija stekla nezavisnost (na Berlinskom kongresu 1878) podignuto je na rang poslanstava. Prvi predstavnik nezavisne Srbije u Carigradu bio je diplomata i političar Filip Hristić (1819–1905). Uspostavom boljih odnosa Turska je za poslanika u Beograd poslala Jusuf Zija Pašu 1886. Srbija je potom otvorila generalne konzulate na jugu u Solunu i Skoplju i konzulate u Bitolju, Prištini i Seru.
Zbog stalnih konflikata na Balkanu, Kraljevina Srbija, u savezništvu sa Bugarskom, Grčkom i Crnom Gorom, ušla je 1912. u Prvi balkanski rat, završen konferencijom u Londonu 1913. i napuštanjem Balkana od strane Turske. Posle Prvog svetskog rata, zbog grčko-turskog rata i nepotpisanih međunarodnih ugovora, odloženo je obnavljanje diplomatskih odnosa na najvišem nivou.
Jugoslavija je 1926. imenovala Tihomira Popovića za poslanika u Carigradu, dok je Turska 1925. za poslanika u Beogradu poslala Jusuf Hikmet Beja. Međunarodni odnosi Kraljevine Jugoslavije i Republike Turske bili su u stalnom usponu. Formiran je Balkanski pakt 1934, zajedno sa Rumunijom i Grčkom, koji su inicirali kralj Aleksandar i Kemal Ataturk. Napredak političkih odnosa doprineo je da se diplomatska predstavništva 1939. podignu na rang ambasada. Prvi ambasador Jugoslavije u Turskoj bio je Ilija Šumenković (1884–1962), a turski ambasador u Beogradu Tefik Kamil Koperler.
Poslednjih 80 godina diplomatski odnosi dve zemlje i pored ratova nisu prestajali. Posle Drugog svetskog rata, u vreme kada je Jugoslavija bila izolovana od strane socijalističkih zemalja, došlo je do stvaranja novog Balkanskog pakta 1952–1954. zajedno sa Grčkom i Turskom. U novom veku odnosi su ponovo u uzlaznoj putanji i postaju sve bolji i uspešniji kako na političkom tako i na privrednom, ekonomskom i kulturnom planu.
Stručna saradnja: mr Dragoš Petrović, istoričar, Arhiv Jugoslavije, Beograd i Tatijana Karanović, kustos, Muzej Ponišavlja Pirot.
Umetnička obrada marke: Nadežda Skočajić, akademski grafičar.