Manifestacija „Dani Republike Srpske u Srbiji”, koja se održava sedmu godinu zaredom, počela je svečanom akademijom na Velikoj sceni Narodnog pozorišta. Smotru koja će do 10. septembra u 21 gradu naše zemlje promovisati kulturu, privredu, nauku i umetnost otvorio je Milorad Dodik, srpski član Predsedništva Bosne i Hercegovine. On je ovom prilikom dao inicijativu i zamolio za podršku da se manifestacija ubuduće zove „Dani Srpske i Srbije”. Ovim nazivom, kako je pojasnio Dodik, upućuje se na jedinstvo koje mora de se neguje i dodao da Republika Srpska ima sve elemente državnosti i ispunjava sve kriterijume da bude međunarodno verifikovana kao država.
– Republika Srpska je zagledana u maticu Srbiju, koja ide dobrim putem na čelu sa predsednikom Aleksandrom Vučićem. On je uspeo zajedno sa nama da iz budžeta Srbije finansira 63 opštine u Srpskoj i četiri iz FBiH. Samo jaka Srbija može pomoći Srpskoj – poručio je Dodik. Dodao je da bi mogao da govori i o tome da Republika Srpska i Srbija jesu jedno i da će biti jedno i da ih ništa ne može zaustaviti i naglasio da se građani RS moraju naoružati strpljenjem i željom kako bi došli do ostvarenja jednog cilja koji je, u njihovim dušama, jedinstvo, u svakom smislu, sa Srbijom.

Republika Srpska, kazao je Dodik, danas je slobodna zajednica srpskog naroda i drugih koji žele u njoj da žive.
– Nadam se da će ova manifestacija biti veoma posećena u mnogim gradovima Srbije i verujem da će se od naredne godine organizovati sličan događaj – „Dani Srbije u Republici Srpskoj” – naglasio je Dodik.
Mnogobrojne zvanice pozdravio je Mlađen Cicović, šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji, koji je organizator manifestacije i njen pokretač.
– Ovi programi nisu samo slika trenutnog stanja, već ukazuju koliko je snažna veza između Srpske i Srbije – kazao je Cicović.
Vikarni episkop remezijanski Stefan preneo je poruku patrijarha Irineja u kojoj se, između ostalog, naglašava važnost održavanja ove manifestacije u godini kada se slavi osam vekova samostalnosti SPC, pa je to prilika da se prisetimo naših istorijskih izvora.
– Možemo biti ponosni na naše duhovnike, učitelje, državnike koji su postavili temelj srpske duhovnosti, kulture i državotvornosti. Naša je obaveza da sačuvamo i učvrstimo tekovine njihovog rada, a snažna matica, stabilna Republika Srpska i složna dijaspora jesu znaci da smo na dobrom putu – naveo je izaslanik patrijarha Irineja.
Akademija je nosila naziv „Pohvala srpskoj zemlji, srpskom narodu i srpskom jeziku” po scenariju Milovana Vitezovića i u režiji Dragana Elčića. Himne su izveli članovi Hora DKCB-a pod dirigentskom upravom Nevene Ivanović. U muzičko-scenskom programu nastupili su „Una saga serbika”, guslarski prvak RS Vaso Đondović, ansambl narodnih igara i pesama Kosova i Metohije „Venac” iz Gračanice, Gradski tamburaški orkestar iz Banjaluke i mnogi drugi umetnici.
Svečanosti su prisustvovali zvaničnici Srbije i Srpske, predstavnici SPC, članovi diplomatskog kora, članovi SANU i Akademije nauka i umetnosti RS, generali vojske i policije Srbije i Srpske, kao i ličnosti iz kulturnog i javnog života.