Kuršumlijska i Vranjska banja mogle bi uskoro dobiti nove vlasnike, ukoliko na ponude, koje su pristigle za njihovu prodaju zaključno s 12. avgustom, ne bude nikakvih zamerki. I za jednu i za drugu banju, kako saznaje „Politika”, stigla je samo po jedna ponuda, s tim što je za Kuršumlijsku poznato da je reč o kuršumlijskom akcionarskom društvu „Planinka”, koje u svom sastavu već ima Prolom i Lukovsku banju i Prolom vodu, a ova kompanija upravlja i parkom prirode Đavolja varoš.
Iako juče niko nije želeo da kaže od koga je stigla ponuda za Vranjsku banju, činjenica je da je početkom marta ove godine ovo lečilište posetio jedan domaći investitor. Pored njega su interesovanje za kupovinu pokazala još dva domaća investitora. Kriterijum za izbor najpovoljnijeg ponuđača je visina ponuđene kupoprodajne cene. Komisija utvrđuje redosled važećih ponuda. Ukoliko na oglas pristigne jedna ponuda, ista će se uzeti u razmatranje. Najpovoljnijem ponuđaču se uplaćeni depozit zadržava do zaključenja ugovora o kupoprodaji i isti se uračunava u kupoprodajnu cenu.
Kako se saznaje, niko još ne može da kaže da su banje i definitivno prodate, jer postoji rok za žalbu od osam dana od dana donošenja odluke o izboru najpovoljnijeg ponuđača, nakon čega će republička direkcija za imovinu pismeno obavestiti o izboru najpovoljnije ponude. Oglašen hotel „Žubor” u Kuršumlijskoj banji, zauzima površinu od oko 16.000 kvadrata sa pratećim objektima i 95.902 kvadrata zemljišta i prodaje se po ceni od 1,4 miliona evra. Nepokretnost koja se prodaje pored „Žubora” je i ugostiteljski objekat „Prepolac”, površine 468 kvadrata, kao i Vila „Milica”, površine 588 kvadrata.
Kada je reč o pomoćnoj zgradi, gde se nalazi izvorište geotermalne vode, budući kupac će način korišćenja i eksploataciju izvora regulisati u skladu sa uslovima i postupkom propisanim odredbama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, a naknadu za korišćenje u skladu sa Zakonom o naknadama za korišćenje javnih dobara. S obzirom na to da je ova banja od 2006. godine čekala novog vlasnika, ukoliko to bude „Planinka”, banja je dobro udomljena. Jer je reč o firmi čiji poslovni rezultati za prošlu godinu potvrđuju da pozitivno posluju i da su lane završili godinu s prihodima od 1.876.710.000 što je više nego u 2017. godini. Na sajtu ovog najverovatnije novog gazde može se videti da oni svojim akcionarima dele i dividende. Banja je još u staroj Jugoslaviji bila poznata po lečenju steriliteta i reumatizma.
Radi otuđenja nepokretnosti zemljišta raspisan je i oglas za prodaju Vranjske banje. Početna kupoprodajna cena iznosi 252.564,21 evro.
Konačna kupoprodajna cena Predmeta prodaje biće utvrđena nakon sprovedenog postupka prikupljanja pismenih ponuda.
Iako juče niko nije želeo da kaže od koga je stigla ponuda za Vranjsku banju, činjenica je da je početkom marta ove godine ovo lečilište posetio jedan domaći investitor. Pored njega još dva domaća investitora su zainteresovana za ulaganje.
Vranjska banja se nalazi na desetak kilometara od grada Vranja, a ono po čemu je ovo lečilište primarno poznato je temperatura lekovite vode, koja je prilično visoka. Preporučuje se za brojna oboljenja disajnih puteva.