Vožnja Transibirskom železnicom poseban je doživljaj za sve svetske putnike, ali i one koje posao vodi u ovaj kraj sveta. Fotoreporter Tanjuga je snimio zanimljivosti puta na deonici od Moskve do Omska.
Pravi zaljubljenici u železnice spremni su na sedmodnevno putovanje transibirskom prugom dugom 9.288 kilometara koja vodi kroz dva kontinenta, tri države i osam vremenskih zona.
Transibirska železnica, mreža železnica koja spaja Moskvu, evropski deo Rusije sa ruskim Dalekim istokom, Mongolijom, Kinom i Japanskim morem građena je od 1891. do 1916. godine. Ruta prolazi kroz Sibir, a polazi iz Moskve do Vladivostoka. Na ovu mrežu nadovezuje se Transmongolska linija za Ulan Bator i Transmandžurijska za Peking.
Voz ima čuveni vagon bar, koji nije jeftin, ali kako na svakoj stanici pravi pauzu od 20 minuta i hranu i suvenire je moguće kupiti od preprodavaca koji nude bukvalno sve.
U trećem razredu – svi zajedno
Dok Transibirska železnica poslednjih godina privlači veliki broj turista ne samo iz Rusije već iz cele Evrope i Amerike, za stanovnike Sibira ona je životno važna saobraćajnica. Većina sibirskih gradova je izgrađena duž ove pruge, na primer Novosibirsk koji se nalazi negde na polovini trase ima milion i po stanovnika i treće je mesto po veličini u Rusiji. Rusi imaju naviku da i danas često putuju vozovima. Porodice vozom odlaze na godišnji odmor ili u posete, studenti putuju posle završenih semestara, kao i vojnici na odsustva.
U vozovima postoje tri razreda. U prvom su kupei sa dva ležaja, stolom i u nekim postoji i umivaonik. U drugom razredu u jednom kupeu ima četiri ležaja, po dva na svakoj strani, a preko dana se obično gornji podigne i okrene ka zidu vagona, a putnici sede na donjem. U trećem razredu nema kupea, niti pregradnih zidova, samo ležajevi. Sumnjamo da bi turisti koji vole privatnost i komfor uživali u ovoj višednevnoj avanturi.
Zimi voz prolazi kroz nepregledna bela prostranstva, a tokom leta Sibir je zelen i putnici uživaju u predelima sa malim selima i drvenim kućama, a oni koji su putovali ističu kao najlepše prizore Bajkalskog jezera.