Nedavno je u „Politikinom” „Magazinu” objavljena zanimljiva reportaža o divnom prirodnom okruženju sela Sopotnica na planini Jadovnik, blizu Prijepolja. Posebnu atrakciju predstavljaju slapovi reke Sopotnice sa starim romantičnim vodenicama. Autorka članka Dana Stanković objašnjava da ime Sopotnica potiče od sopota – onomatopeje zvuka koji proizvodi voda slivajući se niz kaskade. Ovome treba dodati da reč sopot postoji u jeziku više slovenskih naroda.
U Rečniku Matice srpske za sopot piše: jak izvor, nagao vodopad. Dobro je poznato da je zdrava voda osnovni preduslov za podizanje ljudskih naselja. Otuda su izvori, bistri potoci i slapovi sinonimi prirodnih lepota koje privlače izletnike i turiste.
Na balkanskom području, osim ovog u Srbiji, selo Sopotnica postoji u Severnoj Makedoniji, blizu grada Demir Hisara, i u Sloveniji, u blizini Škofje Loke. Isti jezički koren ima manastir Sopoćani, koji je podigao Nemanjin unuk Stefan Uroš Prvi, u blizini jakog vrela reke Raške, blizu Novog Pazara. Sopot je sedište jedne od beogradskih opština kojoj pripadaju naselja u okolini planine Kosmaj. U Bugarskoj, u blizini Plovdiva, postoji reka sa veštačkom branom pod nazivom Sopot.
Na kraju, treba pomenuti i grad Sopot u Poljskoj, na obali Baltičkog mora, u čijoj su blizini ušća nekoliko reka. Zanimljiva je koincidencija da oba Sopota, i beogradski i poljski, imaju tradicionalne filmske festivale sa lepim ugledom i dugom tradicijom. Filmski festival u našem Sopotu, tzv. Sofest, održava se počev od 1972. To je najstariji srpski filmski festival, a ovog leta biće održan 48. po redu. Verovatno je da u slovenskim zemljama ima još toponima čija imenima potiču od reči – sopot.
Dragan Stanković, Beograd