Povodom 140.000 opomena koje je JKP „Infostan tehnologije” poslao zbog neizmirenih obaveza od februara prošle godine do poslednjeg mesečnog računa, reagovala je i Nacionalna organizacija potrošača Srbije – NOPS. Budući da je u saopštenju ovog komunalnog preduzeća navedeno da je do maja 2018. godine knjiženje uplata vršeno na najstarije dugovanje, a da se od tog datuma knjiži uplata na mesec na koji se obračunski period odnosi, NOPS smatra da su potrošači oštećeni.
– Prethodni sistem knjiženja, iako se mogao definisati kao legalan i u skladu sa Zakonom o obligacionim odnosima, otvara pitanje da li isti može biti i legitiman u odnosima potrošača i pružaoca komunalnih usluga. Prosečan potrošač kao ekonomski slabija strana ne poznaje niti je dužan da zna sadržaj Zakona o obligacionim odnosima. On, po dobijanju uplatnice za obračunski period, smatra da je plaćanjem rešio obaveze za taj mesec. Međutim, kada se uplata bez njegovog znanja rasknjiži na najstariji dug, dugovanje faktički ne može da zastari (ukoliko je potrošač periodično vršio uplate, bez posebne naznake za koji mesec plaća), navodi NOPS u saopštenju. Oni kažu da posle maja 2018. godina, „Infostan” ne može da „radi šta hoće sa uplatama”, odnosno da uplate za određeni mesec rasknjižava na najstarija dugovanja, a kako ista nikada ne bi zastarela, pa je to za posledicu imalo slanje ogromnog broja opomena.
NOPS navodi da se prilikom dostavljanja računa, na svakom mesečnom zaduženju iskazuje i iznos prethodnog dugovanja i da je sporno svako potraživanje koje na prethodno ispostavljenim računima nije iskazano.
– Naglašavamo da je svako naplaćivanje izdavanja i slanja opomena potrošaču zabranjeno (u skladu sa članom 12. Zakona o zaštiti potrošača), nezavisno od toga da li podnesak – opomenu izrađuje advokat ili pravna služba preduzeća, pa je samim tim i svaki trošak u vezi sa izdavanjem i slanjem opomena protivzakonit – kažu u ovoj potrošačkoj organizaciji.
Nacionalna organizacija potrošača Srbije svakodnevno, navode oni u saopštenju, u komunikaciji sa potrošačima, evidentira, između ostalog, i žalbe na usluge komunalnih preduzeća. Kako tvrde, sve je više prijava na kvalitet pruženih usluga, kao i obračun potrošnje.
– Budući da se stalno radi na efikasnosti sistema naplate, mišljenja smo da bi neophodno bilo da se paralelno sa tim unapređuje i kvalitet pruženih usluga, kao i da se javna komunalna preduzeća u prigovorima na njihov rad ne kriju iza paravana državnog organa, odnosno imaoca javnog ovlašćenja koji im uređuju kvalitet, uslove pružanja i cenu usluge, već da u prvi plan stave potrošača i zadovoljenje opšteg društvenog interesa u kom cilju su i osnovani – kažu u NOPS-u.