Kako izgleda podzemlje Zemuna, koje tajne kriju njegovi lagumi i šta sve može da se vidi u ovom neiskorišćenom potencijalu Zemuna mogu da vide svi koji posete izložbu fotografija „Podzemun” u galeriji „Čubrilo”, u Milenijumskoj kuli na Gardošu. Postavku organizuju Centar za urbani razvoj i „Urbeks Srbija”.
– Na izložbi može da se vidi 18 fotografija koje su uradili Slobodan Stanišić i Vladimir Martinović u toku istraživanja beogradskog podzemlja u okviru projekta UNDERGRAD – rekao je Rade Milić, arheolog.
Ovog puta organizatori su ipak više pažnje obratili na podzemlje Zemuna i one prostore koje Zemunci smatraju svojim, poput Tošinog bunara i nekih delova Novog Beograda.
Među fotografijama može da se vide i stepenice koje su nekada iz vile Vukojčić vodile ka lagumima o kojima se i danas ispredaju legende. Ovu vilu je tridesetih godina podigao predratni industrijalac Živojin Vukojčić, a podzemne prolaze ozidao njegov sin Dragi 1943. da bi tu od bombardovanja sakrio fabriku tekstila. Fabrika nikada nije zaživela, a Dragi je ovim prolazima pobegao ka Dunavu kada su 1944. godine po njega došli vojnici. Uspeo je u poslednjem trenutku da se spase i dočepa Brazila. Dragi je utekao, ali su iza njega ostale priče da se tim lagumima može stići do Bežanije, Rimskog bunara na Kalemegdanu, naselja 13. maj...
A da je istorija laguma i Zemuna, koji je po zemunicama dobio ime, isprepletena, pokazuje i jedna neobična slučajnost. Pre 80 godina – 31. jula 1938, u delu starog rimokatoličkog groblja urušio se rimski lagum. Čitava aleja sa desetak grobova, spomenicima, krstovima, teškim pločama, kovčezima i stazama nestala je u ambisu. O ovom nemilom događaju pisala je i „Politika”.
Lagumi u Zemunu igraju danas bitnu ulogu u lokalnom identitetu. Oni čuvaju duh mesta i glavna su tematika brojnih urbanih mitova.
– Želja nam je da ovom izložbom skrenemo pažnju na značaj ovih bitnih, a nepravedno zanemarenih prostora koje prate i brojne legende i duboka mistika – ističu organizatori.
Izložba će biti otvorena do 22. avgusta.