Toska – savremena, moderna figura i u današnje vreme, koja nije lik iz mašte – privlači pažnju poštovalaca umetnosti. Ovako je lik koji tumači ukratko opisala Paoleta Maroku. Ona je tumačila naslovnu ulogu u čuvenoj operi Đakoma Pučinija. Ova opera izvedena je u „Sava centru”, povodom obeležavanja 41. rođendana ovog zdanja, a u godini u kojoj Narodno pozorište obeležava vek i po postojanja.
Organizator događaja je Italijanski institut za kulturu u Beogradu u saradnji sa Narodnim pozorištem i „Sava centrom”. Produkcija je urađena sa Fondacijom Pučinijevog festivala iz mesta Tore del Lago, u kojem je Pučini živeo i koje ga je inspirisalo za mnoga dela. Posebna pažnja posvećena je scenografiji kao pravom umetničkom i tehničkom remek-delu, pa su prvi put maestralne italijanske scenografije svojstvene velikom teatru na otvorenom prostoru bile upotrebljene kod nas. Poseban pečat dao je reditelj Enriko Vancina.
Ovo je bila i jedinstvena prilika da se čuju glasovi italijanskih solista Darija di Vjetrija i Alberta Gazalea pod dirigentskim vođstvom Alberta Veronezija. U podeli su bili i Mihailo Šljivić, Aleksandar Stamatović, Darko Đorđević, Gavrilo Rabrenović, Sveto Kastratović i Sanja Kosanić. Učestvovali su Orkestar i Hor nacionalnog teatra.