Penzioneri čija primanja ne prelaze 24.984 dinara moći će i ove godine da konkurišu za besplatnu desetodnevnu rehabilitaciju u nekoj od 24 banje u Srbiji. Uslov da odu na oporavak je da poslednjih pet godina nisu koristili ovo pravo i o trošku Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje bili u lečilištu tog tipa.
Konkurs za prijem zahteva za upućivanje penzionera na rehabilitaciju raspisan je juče, ali niko od nadležnih zasad ne može da pretpostavi koliko će korisnika penzija podneti zahteve za ostvarivanje ovog prava. Jedino je sigurno da prijave na oglas Fonda PIO građani mogu da podnesu do 13. aprila.
Ako je suditi po 2017. godini, konačne rang-liste mogle bi da budu istaknute krajem aprila, a prvi korisnici koristili bi svoje pravo na besplatnu rehabilitaciju već sredinom proleća.
Finansijskim planom Fonda PIO za ovu godinu za društveni standard penzionera planirano je 421,6 milion dinara, od čega će za troškove banjskog lečenja biti izdvojeno 392,9 miliona dinara, to jest 93,3 odsto ukupnih sredstava.
Kako kaže Ivan Mimić, finansijski direktor Fonda PIO, najviše novca, oko 360 miliona dinara, biće izdvojeno za penzionere fonda zaposlenih, zatim 30,1 milion dinara za samostalce i 2,6 miliona dinara za poljoprivredne penzionere.
Pravo na rehabilitaciju lane je iskoristilo više od 11.000 penzionera. Sredstva su, dodaje Mimić, obezbeđena i za pratioce slepih osoba i dece koja primaju porodičnu penziju po osnovu nesposobnosti za samostalan život .
Cene smeštaja i bolničkog dana iste su kao prošle godine, kako bi što veći broj penzionera mogao da iskoristi pravo na besplatno lečenje, a na raspolaganju su im rehabilitacioni centri u Vrnjačkoj Banji, Niškoj, Ribarskoj, na Zlatiboru, u Sokobanji, Kobiljači, Banji „Junaković” i drugim banjama sa kojima fond ima zaključen ugovor. Dnevni troškovi rehabilitacije iznose 2.800 dinara, dok je cena za pratioce 2.000 dinara.
Zainteresovani građani treba da znaju i da uz prijavu na konkursu treba da podnesu i poslednji ček od penzije, dokaz o visini penzije ostvarene po međunarodnim ugovorima (izvod banke, potvrda inostranog nosioca socijalnog osiguranja i drugo) i medicinsku dokumentaciju, ukoliko je korisnik poseduje.
– Pored izjave korisnika gde želi da koristi rehabilitaciju, sastavni deo prijave je i ovlašćenje fondu da u njegovo ime i za njegov račun zaključi ugovor o poslovnoj saradnji s ustanovom u kojoj će koristiti pravo na rehabilitaciju – kažu u Fondu PIO.
Ugovorima sa svakom banjom pojedinačno preciziran je obim terapija koje svaki korisnik mora da dobije. To podrazumeva, ističu u fondu, lekarski pregled, EKG, laboratorijske analize, sve specijalističke preglede i vizite odeljenskih lekara, kao i najmanje tri vrste terapija u zavisnosti od ocene lekara i oblasti za koju je određena banja specijalizovana.
– U toku prošle godine najviše korisnika bilo je u Vrnjačkoj, Niškoj i Banji Koviljači, a one su se ujedno nalazile i na vrhu spiska želja korisnika – otkrivaju u Fondu PIO.
Tri i po puta više prijava od broja korisnika
Na osnovu opredeljenih sredstava i prosečnih cena u lečilištima, u banjama je tokom 2017. godine o trošku Fonda PIO boravilo oko 12.000 korisnika penzija, podsećaju nadležni.
– Na oglas koji je bio raspisan 2017. prijavilo se 40.447 korisnika penzija svih kategorija. Godinu dana ranije za besplatnu rehabilitaciju se prijavilo 39.834 penzionera, a u lečilištima je boravilo gotovo 11.000 korisnika. Najviše penzionera tada je boravilo u Niškoj banji, u „Merkuru” u Vrnjačkoj Banji, Koviljači, Kanjiži, zatim u Banji „Junaković”, vrdničkom „Termalu” i Prolom banji. U svakoj od navedenih banja pojedinačno je boravilo više od 600 korisnika.