Subotica – Srbija do sada nije uspela efikasno da ograniči pušenje u javnom prostoru, a zdravlje pušača i njihove okoline, naročito mlade populacije, počeli su da ugrožavaju i nove pomodne navike. Elektronske cigarete i pušenje nargila, odnosno šiša, koje se nezadrživo širi, predstavljaju se kao neopasne zamene za pušenje, međutim, stručnjaci iz subotičkog zavoda, kao i Kancelarije za prevenciju upotrebe duvana pri Institutu „Batut” izneli su podatke koji govore suprotno.
Oni su na okruglom stolu koji je organizovala dr Nada Kosić Bibić, načelnik Centra za promociju zdravlja u Zavodu za javno zdravlje u Subotici, a posvećenom upotrebi duvanskog dima i mladih, koji je okupio osim stručnjake zavoda i ljude iz drugih zdravstvenih ustanova, kao i srednjih i osnovnih škola izneli podatke koliko su cigareta, ali i novi oblici ponašanja rašireni među mladima. Istraživanje sprovedeno u Subotici 2012. godine pokazalo je da 12,3 odsto dečaka i 13 odsto devojčica u osnovnoškolskom uzrastu, a reč je o sedmom i osmom razredu, svakodnevno puši. Taj procenat naglo raste u prvom razredu srednje škole kada cigarete svakodnevno koristi 19,7 odsto učenika.
Analiza porodičnog miljea otkriva da čak 60 odsto dece odrasta u porodicama gde se puši u stanovima. Ovi podaci gotovo su istovetni sa onima dobijenim u istraživanjima Instituta za javno zdravlje na nivou Srbije, uz dodatni pokazatelj da je 81,2 odsto dece slobodno kupovalo cigarete u kioscima i prodavnicama, nezavisno od svojih godina.
Ni oni koji ipak u želji da se odreknu duvanskog dima i posegnu za elektronskom cigaretom nisu potpuno bezbedni. Dr Biljana Kilibarda iz Kancelarije za prevenciju upotrebe duvana kaže da je svaki deseti pušač probao e-cigaretu koja se smatra „smanjenjem štete”. „Ono što nas brine jeste i da se na taj način normalizuje pušenje”, kaže Kilibarda. E-cigarete našle su se i u zakonskom međuprostoru, te se prodaju i oglašavaju kao proizvodi opšte upotrebe. Međutim, Evropska komisija usvojila je još pre četiri godine direktive koje regulišu količinu prisustva duvana u e-cigareti, i kontrolu sastojaka, a i Svetska zdravstvena organizacija daje direktivu kako bi se sprečila promocija e-cigarete prema nepušačima i mladima. Kilibarda dodaje da su e-cigarete još kratko među nama, te da je potreban duži vremenski period kako bi se sagledale sve njihove potencijalne opasnosti po zdravlje.
U isto vreme, u Srbiji se pojavljuju nargila barovi i istraživanje iz jula prošle godine pokazuje da je 6,8 odsto posetilaca ugostiteljskih objekata posegnulo za popularnom šišom, a 4,9 odsto njih to je učinilo u prethodnom mesecu. Iako se zbog toga što dim prolazi kroz vodu, pušenje nargila posmatra kao neškodljivo, reč je opasnoj zabludi upozorava i mr Nadežda Nikolić, iz Instituta „Batut”. Analize su pokazale da sat vremena uživanja u pušenju nargila po količini štetnih materija, katrana i ugljen-monoksida odgovara količini popušene paklice cigareta. Nargile su opasne zbog sagorevanja ulja i dima, ali i zbog potencijalnog širenja zaraznih bolesti jer često više osoba koristi isti nastavak za usta. Radoznalost, želja za prihvatanjem u društvu, uobičajeni su motivi mladih zbog kojih posežu za cigaretom, kažu stručnjaci.
Ono što zabrinjava jeste i to da iako 90 odsto stanovništva zna za štetnost izlaganja duvanskom dimu, tek šest odsto njih je spremno da drugom kaže da ugasi cigaretu jer mu smeta. Takođe svako peto dete raste u porodičnom domu okruženo duvanskim dimom i stručnjaci navode da je iskustvo pokazalo da su to sigurni budući pušači.