Šest hitaca iz revolvera ispalio je visoki funkcioner Službe državne bezbednosti Crne Gore Branko Keković u penzionisanog kapetana JNA Jakšu Vuletića, u centru Beograda, u ulazu zgrade u Ulici generala Ždanova.
Šest metaka u čelo. Odmah se vratio u Titograd i prijavio policiji. Bio je januar 1975. godine.
Jugoslovenska štampa je krupnim naslovima pisala o obračunu Crnogoraca u Beogradu i najavljivala senzacionalno suđenje. Motiv ubistva najpre nije bio jasan, ali vrlo brzo je obelodanjeno da je reč o krvnoj osveti, o primeni načela „oko za oko, glava za glavu”.
Branko je osvetio rođenog brata Veljka, koga je Jakša ubio 33 godine ranije, kao zarobljenika u borbi između četnika i partizana u Crnoj Gori, na Vinića humu blizu Tivta.
– Ja pucam u Jakšu da bih kroz postupak rasvetlio njegov zataškan zločin iz 1942. godine. Pucao sam u ratni zločin i ljušturu koja ga je sakrivala – rekao je Keković pred Većem petorice Okružnog suda u Beogradu.
Ostavio je svoju karijeru, zamenio život zatvorskom ćelijom, a „porodicu izložio rizicima krvne osvete”, istakao je njegov advokat Jovan Barović.
– Brat mog branjenika Veljko Keković bio je student prava i kao mladić ovenčan slavom španskog borca. Bio je i partizanski komesar. U aprilskom ratu 1941. godine, on je svojom hrabrošću i umešnošću otvorio put 48. pešadijskom puku Jugoslovenske kraljevske vojske prema Skadru. Tada je komandant, pukovnik Pavlović, skinuo sa grudi svoju Karađorđevu zvezdu i stavio je na prsa Veljka Kekovića – govorio je Barović u svojoj završnoj reči, u sudnici punoj novinara, rodbine i radoznalaca.
Suđenje optuženom Branku Kekoviću advokat Barović je pretvorio u suđenje ubijenom Jakši Vuletiću, jer se njemu nikada nije sudilo i nije bilo suda koji bi utvrdio njegovu odgovornost za ubistvo Veljka Kekovića iz Drugog svetskog rata.
– Veljka su u februaru 1942. godine zarobili četnici. U borbi sa partizanima tog dana je poginuo i Jakšin brat. Jakša je od stražara oteo zarobljenog i ranjenog Veljka, vezao ga za drvo, polomio mu rebra i ruke, a onda ispalio tri metka: jedan u vilicu, drugi u sredinu čela, a treći u srce. Jakša je morao da beži iz Crne Gore, iako se pri kraju rata priključio partizanima i čak dobio visok čin u vojsci – rekao je advokat Barović.
Nikada više Jakša nije došao u Crnu Goru. Iako je Veljkov i Brankov otac Mašo Keković pokušao da pokrene krivični postupak protiv njega, nije u tome uspeo, jer je Vuletić imao moćne zaštitnike iz Udbe i Kosa, objašnjavao je advokat.
Trideset godina posle stradanja rođenog brata, Branko Keković započinje svoju istragu. Utvrđuje da je Jakša ubio Veljka i saznaje da se on „baškari u Beogradu i uživa sve društvene privilegije”.
– Nije učinio zlo i nepravdu samo optuženom i njegovoj porodici već i našem društvu, njegovom moralu i celom ljudskom univerzumu. Ratni zločin tangira čovečanstvo jer je negacija čoveka i njegovog prava da živi – rekao je Barović.
Svojim ponašanjem i načinom života, nastavio je advokat, Jakša inspiriše Brankovu osvetu. Dobija činove i odlikovanja, useljava se u elitne stanove u Beogradu i postaje deo nomenklature.
– Čin moga branjenika nema nikakve veze sa bilo kakvom osvetom, a posebno ne sa bezobzirnom. No, ako je to zbilja osveta, ona je obzirna, jer je manje nego recipročna. Hoću da kažem da je više vredeo pokojni Veljko od pokojnog Jakše. Ona je skrupulozna i, iznad svega, ona je časna – kazao je advokat u svojoj završnoj reči.
Barović nije sporio da je reč o osveti, a Branko Keković bio je optužen za ubistvo iz bezobzirne osvete, za šta se tada mogla izreći smrtna kazna. Država nije utvrdila odgovornost i kaznu za zločin ubijenog Vuletića.
– Ovo suđenje je za Kekoviće nastavak rata, u kome su oni znali samo za žrtve, a ne i za sreću. Nju im je uskratio Jakša, što će isprovocirati osvetnika da postane i delilac pravde i izvršilac kazne. On je imao nesreću da se pravo sa pravdom ne poklopi. Budite sigurni da on nije sitničar. Njegov ulog u ovom slučaju je život – rekao je na kraju advokat Jovan Barović.
Keković je najpre osuđen na 11 godina zatvora za ubistvo iz bezobzirne osvete, ali je presuda ukinuta. U novom postupku oglašen je krivim za obično ubistvo i osuđen na sedam godina zatvora, a izašao je na slobodu posle četiri godine.