Jasmina Lukić (57), penzionerka iz Beograda, može da se stavi u situaciju slavne glumice koja je preventivno odstranila dojke, jer je takođe imala majku bolesnu od raka, a sama je dva puta za dve i po godine prolazila kroz traume ove opake bolesti.
– Svako od nas se plaši bolesti i smrti. Andželina Džoli je uradila to sa željom da gleda svoju decu kako rastu i sigurno joj je donelo veliko psihičko rasterećenje – kaže predsednica Udruženja obolelih od raka dojke „Budimo zajedno”.
Kad joj se bolest drugi put javila pre pet i po godina, urađen joj je genetski test, ali nije pokazao da ima mutaciju koja značajno povećava rizik od raka dojke.
Operacije, kakvim se podvrgla američka glumica u SAD, rade se rutinski i pokriva ih zdravstveno osiguranje. U Srbiji mogu da se obave na državnim i privatnim klinikama.
Na Institutu za onkologiju Kliničkog centra Srbije vrše se genetski testovi BRCA gena. Uređaj je starijeg modela, ali je pouzdanost u redu, a rezultati se dobijaju za oko dva i po meseca. Trenutno se traže donatori za moderan aparat koji za desetak dana daje rezultate, kaže direktor instituta Zoran Rakočević.
– Pacijentkinje koje to žele, a ima smisla da ih rade žene kojima su majka, baka ili tetka imale rak dojke, mogu da obave testiranje kod nas. Republički fond za zdravstveno osiguranje ne snosi troškove, pa mi gledamo da ih obavimo kroz istraživanja i da bude besplatno. Republička komisija za onkologiju će predložiti fondu da se ove analize obavljaju o trošku fonda. Neuporedivo je lakše amputirati zdravu dojku nego lečiti pacijentkinju sa uznapredovalim tumorom – kaže dr Rakočević.
Ukoliko su rezultati pozitivni, pacijentkinja će dobiti stručno mišljenje lekara i može da se operiše. Troškove implantata snosi fond, navodi direktor Instituta za onkologiju.
Ako hoće da izbegnu čekanje, a žele da saznaju da li su u rizičnoj grupi i eventualno se podvrgnu „Andželininoj operaciji”, pacijentkinje će morati da izdvoje nekoliko hiljada evra. Analiza BRCA gena u privatnoj laboratoriji košta oko hiljadu evra, a operacija na privatnim klinikama oko 3.500 evra.
Igor Georgijev, specijalista plastične i rekonstruktivne hirurgije, operisao je za poslednje dve godine desetak žena koje su tkivo svojih dojki zamenile implantatima. Sve su imale ili fibrocistične promene ili pozitivan rezultat na BRCA mutacije.
– Ove intervencije su oko 40 odsto skuplje od estetskih i koštaju oko 3.500 hiljade evra. Posle operacije se tkivo šalje na analizu. Intervencija je komplikovanija od estetske, jer je zbog veće površine produženo vreme zarastanja. Za estetski rezultat ne možemo reći da je idealan, ali ne radi se o estetskom već o zdravstvenom problemu – zaključuje dr Georgijev.